• Duševné zdravie má mnoho odtieňov

• Tak, ako máme fyzické zdravie, máme aj duševné zdravie. Obe podoby zdravia sa priamo ovplyvňujú a sú elementárne prepojené. Duševné zdravie je ale VIAC ako len neprítomnosť duševnej poruchy a má mnoho odtieňov.

• Venček

• Dňa 9. 04. 2022 sa žiaci tried Kvarta a Kvinta zúčastnili tanečnej slávnosti “Venček”, predstavujúcej veľký záver 12-hodinového kurzu spoločenských tancov. Slávnosť prebiehala v príjemnej atmosfére. Žiaci predviedli svoje tanečné schopnosti s radosťou a hrdosťou, za čo ich rodičia spoločne s pedagógmi a ostatnými prítomnými ocenili potleskom. Zvyšok večera bol uvoľnenejší - v príjemnej atmosfére, v krásne vyzdobenej aule s chutným občerstvením - v podobe školskej zábavy, na ktorú budú všetci zúčastnení dlho spomínať.

• IQ olympiáda – školské kolo

• Prvý aprílový týždeň sa konalo školské kolo IQ olympiády. Celkom sa v kategórii  B (2. stupeň ZŠ a zodpovedajúce ročníky osemročných gymnázií) do súťaže zapojilo 9585 riešiteľov, z toho v trnavskom kraji 780. Z našej školy sa zapojilo do súťaže 12 žiakov – 1 z primy, 6 zo sekundy, 3 z tercie a 2 z kvarty.
              Regionálnym finalistom z našej školy sa stal Ondrej Gombárik z Tercie A, s celkovým kvantilom 97,69.

Na druhom mieste skončil Matej Špaňo z Tercie A s celkovým kvantilom 95,87.

Na treťom mieste skončila Lucia Macháčová zo Sekundy A s celkovým kvantilom 92,88.

Regionálne (krajské) kolo sa uskutoční v Trnave 10. 5. 2022.

Ondrejovi držíme palce.

Erika Kuchárová

• Výzva pre deti na intoxikáciu liekmi

• Mládež čelí nebezpečnej internetovej výzve. Upozornili nás na to kolegovia z protidrogovej centrály národnej kriminálnej agentúry. Výzva nabáda deti a mladistvých k dobrovoľnej intoxikácii voľne predajnými liekmi.

Táto výzva sa prvý krát objavila v roku 2015 vo Veľkej Británii. Používatelia sociálnych sietí nabádali deti k tomu, aby úmyselne užili väčšie množstvo dostupných liekov. To viedlo neraz k vážnym zdravotným problémom. Účinok voľne predajných liekov prichádza neskôr, čo vedie k nezvratnému poškodeniu zdravia, ako je napríklad trvalé poškodenie pečene.

Úlohou zúčastneného na výzve je celý priebeh intoxikácie zaznamenať a prežité skúsenosti zdieľať na sociálnych sieťach.

Podľa psychológov, ktorí sa k výzve v médiách vyjadrili, výzva deti neláka preto, že si chcú ublížiť, len si neuvedomujú následky, ktoré si môžu spôsobiť.

Za uplynulý mesiac iba v Bratislave došlo k 12 otravám mladistvých a detí, ktoré pravdepodobne súvisia s výzvou.

Apelujeme preto najmä na rodičov, aby zvýšili svoju obozretnosť a s deťmi o rizikách tejto výzvy hovorili.

K predmetnej veci posielame tlačovú správu i link na FB.

FB: https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/5483120158384828

• Dejepisná súťaž českých a slovenských gymnázií

• V stredu 6.4. 2022  sa  aj napriek  riaditeľskému voľnu  zúčastnili  naši traja študenti  krajského kola v dejepisnej súťaži. Súťaž každoročne organizuje gymnázium z českého Chebu a zúčastniť sa jej môžu všetky gymnáziá v Česku a na Slovensku.  Konala sa v Trnave a súťažili trojčlenné tímy. Z 15 účastníkov sme sa umiestnili na veľmi peknom  6. mieste.

Okrem toho sme sa naučili aj veľa nového. Vedeli ste napríklad, že Molotov sa až príliš podobá na Gašparoviča ? (aspoň podľa nás :)).

Našu školu reprezentovali:  S.G. Kapalla, O. Druska a  L. Kubíčková (septimáni)

Po súťaži sme si nenechali ujsť prekrásne počasie v Trnave. Ďakujeme pánovi učiteľovi  Véghovi za doprovod.

S. G. Kapalla

Septima A

• Súťaž v anglickom jazyku pre žiakov Primy až Kvarty

• ENGLISH STAR je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl.

Do súťaže sa môže zapojiť každý žiak základnej školy alebo osemročného gymnázia, ktorý má v škole vyučovací predmet anglický jazyk. Stačí ak využije jednu z možností registrácie:

• nahlási svoju účasť svojmu učiteľovi anglického jazyka do 20.4.2022 a zaplatí štartovné 5,- EUR
              • termín súťaže je 5.05.2022
              • Na vypracovanie testu majú súťažiaci 45 minút. Ak súťažiaci vypracuje test v kratšom čase, nemá to vplyv na hodnotenie. Súťažiaci vyznačujú svoje odpovede priamo do testu na základe zadania v otázke.

Viac informácií a vzorové testy z predchádzajúcich rokov nájdete na https://englishstar.sk/

• Hviezdoslavov Kubín

• 30. a 31. marca 2022 sa v Žitnoostrovskom osvetovom stredisku v Dunajskej Strede konalo okresné kolo súťaže v prednese umeleckej poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Našu školu reprezentovali siedmi žiaci a získali aj pódiové umiestnenie. Dvaja žiaci postúpili do krajského kola do Trnavy. Žiakom blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu a držíme palce v Trnave.

Umiestnenie:

II. kategória – poézia: Tereza Striežencová, Prima A, 2. miesto – Strieborné pásmo

II. kategória – poézia: Viliam Boszorád, Prima A, Bronzové pásmo

II. kategória – poézia: Andrej Mišík, Prima A, Bronzové písmo

II. kategória – poézia: Katarína Pipová, Prima A, Čestné uznanie – Bronzové pásmo

II. kategória – próza: Alex Ondriáš, Prima A, 1. miesto – Zlaté pásmo

III. kategória – poézia: Viktória Beňušová, Sekunda A, 2. miesto – Strieborné pásmo

III. kategória – próza: Nikola Kabátová, Sekunda A, 1. miesto – Strieborné pásmo

Natália Chreneková

• Popros maminku o novú mikinku!

• Áno milí študenti, škola má svoj vlastný výrobok v podobe tričiek a mikiniek.

Tak ak sa chceš predviesť na verejnosti ako pravý gymnazista, zaobstaraj si jednu - alebo aj viac (prať každý deň naozaj nie je pohodlné).

Dohodni sa aj s ďalšími spolužiakmi a všetci dostanete kamarátsku zľavu.

Tak do Septimy friško, po novú mikinku a tričko!