Ako každý rok, aj tento školský rok sa naše Gymnázium M.R. Štefánika v Šamoríne zapojilo do celoslovenského podujatia „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ organizovaného pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc.
Téma tohtoročného projektu: INŠPIRUJÚCI ŽIACI, TVORIVÁ MYSEĽ: 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského, ako naznačil už samotný názov, bola veľmi inšpiratívna.
Čím a prečo?
Podujatie každoročne organizujeme v Prime a to nám ponúka príležitosť spoznať tvorivé, kreatívne myslenie našich nových študentov.
Jozef Gregor Tajovský je pre jedenásťročných študentov ešte trochu neznámym autorom. Spoločne sme hľadali formu, pomocou ktorej by sme mohli autora a jeho dielo predstaviť čo najprijateľnejším spôsobom. Rozhodli sme sa „pozvať“ J. G. Tajovského a jeho postavy k nám, do Šamorína. Trieda Prima A začala budovať a aktívne pracovať na otvorení Múzea Jozefa Gregora Tajovského.
Študenti navštívili školskú knižnicu nášho gymnázia, kde si vypožičali diela J. G. Tajovského. Z jeho diela si potom študenti vybrali poviedky, ktoré ich zaujali. Ostatní študenti, ktorí nepripravovali prezentáciu, sa snažili triedu zmeniť na múzeum.
28.10. 2019 sa brány Múzea Jozefa Gregora Tajovského otvorili.
Už pri vchode do múzea nás vítal farebný a precízne vymaľovaný reklamný pútač, o ktorý sa postarala Marína Mitrová a Veronika Mirante. Každý návštevník mal vlastnoručne pripravenú vstupenku, ktorú odovzdal pokladníkovi Braňovi Čókovi. Prehliadky sa zúčastnili žiaci triedy Prima A, učitelia slovenského jazyka a literatúry Mgr. Miroslava Fabanová, Mgr. Lenka Sojčáková, Mgr. Blažena Sabáčková, a pozvanie prijala aj pani učiteľka triedna Ing. Beáta Pavolová. Žiaci mali pre pozvaných hostí pripravené samostatné vstupenky.
Po odovzdaní vstupeniek nás privítal sprievodca Sebastian Somoláni a vysvetlil nám, akým spôsobom bude prehliadka prebiehať. Sprevádzal nás celým podujatím.
Na začiatku prehliadky nám Daniel Bubeliny veľmi pútavo predstavil život a dielo Jozefa Gregora Tajovského. Neskôr sa k nemu pridala Karin Vonyiková, aby nás zoznámila s jeho manželkou, Hanou Gregorovou.
Sprievodca Sebastian nás potom previedol k farebným panelom, ktoré nám pripravili jeho spolužiaci. Na príprave panelu pracovali buď samostatne, alebo vo dvojici, v trojici.
Petra Macangová: Do konca, Karolína Kolenčiak a Ondrej Gombarík: Horký chlieb, Linda Orosová, Oliver Ďurík, Patrícia Filandová: Maco Mlieč, Natália Jančoková, Michaela Ďurovková, Dominika Beľanová: Vypadli z hniezda, Emma Žatecká: Apoliena
Každý zo študentov pristúpil k predstaveniu diela iným spôsobom, ale každý s obrovským nasadením.
Spoločná bola ich snaha nám dielo čo najlepšie priblížiť a tak sa, pre vizuálnu predstavu, za svoje postavy prezliekli. Niektorí si vybrali ako predlohu pre svoj kostým hlavnú postavu napr. Maco Mlieč (Oliver Ďurík), iní sa cítili byť doma v úlohe rozprávača napr. Petra Macangová, dokonca sa predstavili ako priatelia hlavných postáv napr. pri prezentácii diela Apoliena žiačka Ema Žatecká.
J.G. Tajovský žiakov inšpiroval a i vďaka nemu vytvorili zaujímavé a kreatívne panely, ktoré naučili ich spolužiakov veľa nového. Prezentujúci si precvičili aj svoju schopnosť kultivovane prezentovať svoje vedomosti.
A čo na návštevu múzea hovorili jeho návštevníci?
Lea Dupačová:
„Podujatie sa mi veľmi páčilo, nielen preto, že sme sa neučili, ale aj preto, že som sa dozvedela niečo o J. G. Tajovskom, aké poviedky napísal..... Páčilo sa mi, že to bolo ako v naozajstnom múzeu. Na začiatku sme museli ukázať lístky, mali sme tam sprievodcu. Podľa mňa by sa takéto akcie mali opakovať, a rozmýšľam, že sa do nej zapojím.“
Júlia Bojnanská:
„Včera sme mali z triedy Múzeum Jozefa Gregora Tajovského. Mne sa to veľmi páčilo, a nedá sa presne povedať, čo bolo najlepšie. Ja som projekt nerobila, takže som bola len návštevník, ale aj tak to bolo super. Dievčatá mali krásne kroje, a chlapci mali košele. Jeden z najlepších projektov mala Emma, lebo aj zahrala scénku, akoby bola naozaj slúžka. Pekné boli aj projekty o živote J.G. Tajovského a Hany Gregorovej od Dana a Karin.“
A čo prezentujúci?
Petra Macangová:
„Podujatie sa mi veľmi páčilo. Skoro všetci boli tématicky oblečení, a pripravili pekné projekty. Oceňujem plagát, ktorý atmosféru dotvoril. Páčil sa mi nápad vytvoriť v triede múzeum. Cítila som sa, akoby som naozaj stála v múzeu a mala prednášku. Znova som prekonala svoju trému. Veľmi som si to užila, a aj niečo nové dozvedela. Dúfam, že sa podobná akcie zopakuje.“
Linda Orosová:
„Podujatie, počas ktorého sa naša trieda zmenila na 45 minút na múzeum, sa nám podarila. Každý sme mali úlohy, ktoré sme pekne zahrali. A po skončení prezentácie bola naša pani profesorka pyšná a všetkých nás pochválila.“
Branislav Čóka:
„Ja som zbieral vstupenky. Bolo to veľmi zábavné. Projekty sa mi veľmi páčili, a bolo jasné, že niektorí spolužiaci si dali naozaj záležať.“