Celé sa to začalo asi takto:
Pán učiteľ, chceli by sme vyskúšať niečo originálne.
Ok, na najbližšiu hodinu si každý pripraví svoju najzaujímavejšiu otázku/tému z učiva ktoré máme pred sebou.
Trieda si následne hlasovaním sama vybrala tú naj, naj - Zem bez atmosféry.
Trebalo pohľadať a porozumieť komplexu súvislostí v spoločnej tvorivej diskusii zachytenej do myšlienkovej mapy (navrhli a vytvorili sami študenti - v prílohe).
Každý člen tímu si potom vzal na starosť jeden špecifický problém, o ktorom pripravil svoj slajd v rámci spoločnej zdieľanej prezentácie (s parádnym animovaným templejtom pomaly rotujúcej zemegule).
Tu sme už ale na pôde informatiky, kde v rámci medzipredmetových vzťahov skupinu preberá kolegyňa Danka Kubincová, ktorá mi po prvej hodine o práci na projekte s nadšením napísala toto:
"Žiaci pracovali v Canve na tímovej práci z geografie, museli si rozvrhnúť a rozdeliť úlohy, následne spoločne pracovať na dizajne a obsahu prezentácie. Ako vedúcu skupiny si určili Viki Beňušovú, ktorá dohliadala, aby bola prezentácia jednotná vo forme, obsahu i dizajne.
Veľmi sa im páčila tímová práca a zapojili aj kreatívne myslenie - každý svojím spôsobom."
Nuž a sme vo finále:
Beží hodina geografie v 5.A, sprístupňujeme tému "Atmosféra" a na scéne sa pred interaktívnou tabuľou vo Vikinej réžii strieda každý člen tímu Kvinty a postupne svojím mladším kolegom objasňuje, nieže čo je atmosféra, ale práve naopak - čo všetko by sa stalo, čo a prečo by nefungovalo, ak by Zem o svoju atmosféru prišla.
Pozorujúc iniciatívu, zanietenie, zvedavosť, chuť a záujem týchto našich detí - tých veľkých pred tabuľou i tých menších v laviciach, v duchu si vravím, že možno takto nejako chutí pedagogická nirvána;).
Poďakovanie patrí vzácnym kolegyniam - p.uč. Kubincová, za ochotnú spoluprácu a odborné vedenie na informatike a p.uč. Fogašová za veľkorysé poskytnutie časti svojej hodiny, aby sa projekt mohol uskutočniť na spojenej hodine týchto dvoch tried.
RNDr. Peter Paľaga
učiteľ geografie