V dňoch 10. 04. – 12. 04. 2019 sa v priestoroch Inštitútu vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení uskutočnil XXI. ročník celoštátneho kola olympiády ľudských práv.
Po minuloročnom úspechu Eriky Chlebčokovej (Oktáva A) som tento rok reprezentoval našu školu ja, Dominik Boris (Oktáva A).
Nosnou témou tohto ročníka bolo 30. výročie Nežnej revolúcie. Súťažiaci z celého Slovenska boli rozdelení do štyroch postupových porôt. Súťaž začala modelovými situáciami, kde súťažiaci museli preukázať znalosti v oblasti ľudských práv a reagovať na otázky poroty. Druhý deň sme sa v doobedňajších hodinách venovali obhajobe našich úvah, ktoré boli podmienkou pre účasť na celoštátnom kole. Touto časťou sa ukončila hlavná časť súťaže a už sme len čakali na vyhlásenie finálovej 12-tky. Poobede nás čakali workshopy na témy, ako ľudské práva či správne písanie úvah. Voľný čas sme vypĺňali rôznymi aktivitami, ako oddych či hranie stolného tenisu. Hlavnou zložkou voľného času však boli rôzne diskusie o pálčivých svetových či domácich témach. Večer nás čakala zaujímavá diskusia s osobnosťami Nežnej revolúcie. Po diskusii nasledovalo vyhlásenie finálovej 12-tky. Bohužiaľ, nepodarilo sa mi prebojovať do poslednej fázy súťaže, a tak tretí deň som už strávil iba ako poslucháč.
Odnášam si z Omšenia iba pozitíva. Patrím medzi 64 najúspešnejších účastníkov olympiády ľudských práv pre tento školský rok, viedol som produktívne diskusie s mojimi spolusúťažiacimi aj s odborníkmi v tejto oblasti. Na čo však nesmiem zabudnúť, získal som množstvo nových kontaktov, ktoré sú pre mňa osobne veľmi dôležité.
Touto cestou by som chcel vzdať hold inštitúciám, ktoré túto olympiádu organizujú. Bol to pre mňa neopakovateľný zážitok s výbornou organizáciou. Taktiež ďakujem pani profesorke Fabanovej za pomoc počas prípravy na súťaž.
Na záver by som chcel dodať, že ľudské práva sú neodlučiteľnou súčasťou každého jedinca, avšak netreba zabúdať na ich nutnosť a dôležitosť.
Dominik Boris
Oktáva A