dovoľte, aby som sa Vám prihovorila pár slovami.
Minulý rok zrealizovalo Občianske združenie Človek v ohrození prieskum medzi dospelou populáciou na Slovensku, v ktorom sa okrem iného pýtali, ako pocitovo vnímajú budúcnosť a svet v roku 2050. Viac ako 50% Slovákov uviedlo, že ju vníma negatívne.
Negatívne nastavenie našej spoločnosti, však nie je jedinou výzvou dnešných dní. Samotní mladí ľudia v mnohých domácich, či medzinárodných prieskumoch uvádzajú, že medzi veľké výzvy zaraďujú klimatickú zmenu, medzinárodné či vnútroštátne konflikty, napätia, nárast chudoby, migráciu, obrovský rozmach technológií a umelú inteligenciu, kvalitu vzdelávania, nerovnováhu v živote a v neposlednom rade, aj koronakrízu. Máme za sebou dva náročné roky, ktoré vyčerpali dospelých, aj deti. Deti strávili (a mnohí z Vás s nimi) približne 40 týždňov mimo školy na dištančnom vzdelávaní. Predstavuje to jeden celý školský rok. Počas tohto obdobia nemali deti až takú možnosť rozvíjať komunikačné zručnosti- tak nesmierne dôležité pre svoj zdravý vývin, svoje záľuby, koníčky a pohyb. Kvalita vedomostí z objektívnych dôvodov tiež utrpela a všetci sme sa presvedčili, že dlhodobé dištančné vzdelávanie je z pedagogického, či psychologického hľadiska nezmyslom.
Žijeme v časoch, keď je tlak na každého človeka obrovský. Deti a dospelí však hľadia na svet inými očami. Dospelý človek nazerá na svet optikou životných skúseností, zrelosti a má schopnosť pochopiť kontext konkrétnej situácie. No dieťa také skúsenosti ešte nemá a na svoju neistotu, či pocit straty bezpečia reaguje správaním alebo emocionálne v rôznych podobách. Je dôležité, aby sme si tieto rozdiely uvedomili a dávali deťom náležitú podporu, pochopenie, zintenzívnili komunikáciu, no predovšetkým aby sme sa začali proaktívne venovať témam ako mentálne (duševné) zdravie, či psychická odolnosť. Mentálne zdravý človek je totiž schopný zvládať záťaž lepšie, rozvíjať sa, byť prínosom pre seba ako aj svoje okolie a tvoriť lepší a krajší svet. Mentálne zdravie má taktiež priamy dopad na naše fyzické zdravie a celkovú kvalitu života.
Malo by byť spoločnou úlohou nás všetkých- spoločnosti, rodiny a školy, aktívne sa venovať tejto téme, pretože iba tak dokážeme vniesť do spoločnosti a života trochu viac nádeje, pozitívnej budúcnosti pre naše deti a každého z nás.
Existuje obrovské množstvo výskumov, ktoré poukazujú na silné prepojenie kvality života, mentálneho zdravia a školy. Ba dokonca o priamom vplyve mentálneho zdravia na úroveň vedomostí žiakov. Štúdie dokazujú, že ak sa školy proaktívne venujú duševnému zdraviu a systematicky pracujú na dimenziách ako pozitívne emócie, medziľudské vzťahy, silné stránky človeka, zmysluplnosť v živote, koncentrácia, pozornosť, optimizmus, či iné, tak sa deti nielenže učia návykom podporujúcim kvalitný, spokojný a vyrovnaný život, no zlepšujú sa aj ich výsledky v prospechu.
Vieme, že škola nie je len miestom odovzdávania vedomostí. Je to inštitúcia, ktorá zásadným spôsobom vstupuje do života človeka, ovplyvňuje jeho budúcnosť a formuje osobnosť dieťaťa. Robí to štruktúrovanou formou ale aj „obyčajným“ každodenným životom a vnútornou atmosférou, či dušou školy. Škola je jediná inštitúcia (ak rodinu nepočítame), ktorá má každodenný vplyv na dieťa.
Preto sme sa rozhodli pristúpiť k podpore témy mentálneho zdravia detí komplexnejšie a v priebehu mesiaca október zrealizujeme sériu niekoľkých aktivít. Budú pozostávať z prednášok pre všetky ročníky školy, vzdelávania učiteľov, ktoré plánujeme realizovať systematicky aj v ďalšom období a niektoré aktivity sa pretavia priamo do vybraných predmetov. Zároveň budú všetky podujatia podporené vizuálnymi pomôckami (plagáty, pútače, nálepky). Všetky aktivity budú zdokumentované a v priebehu novembra plánujeme vydať brožúru, ktorá bude adresovaná Vám rodičom.
„Duševné zdravie je viac ako len neprítomnosť duševnej choroby.“ Tak znie základ definície duševného zdravia a tak chceme k problematike pristúpiť. Chceme hovoriť o tom, čo je to „viac“ a ako to „viac“ dosiahnuť.
Veríme, že Vám budú deti doma rozprávať o zaujímavých diskusiách, aktivitách, či myšlienkach. Tešíme sa na Vaše prípadne spätné väzby a názory.
Prajeme Vám veľa radosti, pohody, zdravia, duševných a fyzických síl a čo najviac životného optimizmu.
Mgr. Kornélia Ďuríková, školský psychológ GMRŠ