Prajeme Vám radostné prežitie veľkonočných sviatkov
Pascalov zákon trochu inak: Hravo a s úsmevom
Na fyzike sa u nás nedeje len písanie vzorcov – tentoraz sme sa ponorili do sveta Pascalovho zákona cez netradičné a hravé projekty. Z obyčajných striekačiek, hadičiek a kartónu vznikli malé technické zázraky, ktoré by mohli konkurovať aj skutočným vynálezcom!
Po triede plávali pestrofarebné rybičky, štartovala hydraulická raketa, mačičky radostne kývali labkami a slniečko sa pomaly zdvíhalo nad obzor. Nechýbala ani železničná výhybka, ktorá usmerňovala "dopravu" medzi lavicami, a originálne zubárske kreslo či padací most ako z dobrodružného filmu.
Všetky tieto výtvory fungovali vďaka jednoduchému, ale geniálnemu princípu: Pascalovmu zákonu. A čo je najlepšie – žiaci ho pochopili nielen hlavou, ale aj rukami a srdcom.
Fyzika vie byť aj zábavná – stačí ju trochu okoreniť tvorivosťou!
Mgr. Oľga Raganová
Projekty o etnikách: Sekunda A a 7. A objavujú rozmanitosť sveta
S triedami Sekunda A a 7. A sme počas viacerých hodín občianskej náuky zažili fascinujúcu cestu za poznaním! Žiaci a žiačky sa pustili do vypracovávania a následného prezentovania projektov o rôznych etnikách našej planéty, o ktorých v oblasti centrálnej Európy často vieme len málo. S etnikami ako sú napríklad Ainu, Hadza, Dukhovia, Himba, Saami, Suri, či Hopiovia sa nestretávame každý deň.
Hlavnou myšlienkou bolo oboznámiť sa so spôsobom života týchto ojedinelých komunít, ich zvykmi, tradíciami, kultúrou a históriou, no zároveň aj s ich súčasnou situáciou. Ďalším zámerom bolo ukázať, že krása spočíva aj v rozmanitosti a že nielen náš spôsob života má svoju hodnotu. Žiaci a žiačky svoje nové poznatky prepájali s učivom o sociálnych zmenách, národnostiach, rasách či pohybe obyvateľstva na Zemi. Sekundáni a Siedmaci dokázali, že sa vedia vcítiť do života iných a chápať hodnotu odlišností. Verím, že v nich tieto projekty zanechajú nielen nové poznatky, ale i otvorenejší pohľad na náš svet a jeho rozmanitú krásu.
Simona Slotová.
6
Hra na súdny proces: Nezabudnuteľná hodina občianskej náuky
S terciánmi sme počas dvoch vyučovacích hodín občianskej náuky zažili nezabudnuteľnú Hru na súdny proces, ktorá nás všetkých úplne pohltila! Spoločne sme si vyskúšali, ako funguje súdne pojednávanie, a je treba povedať, že žiaci a žiačky opäť príjemne prekvapili! Každý dostal svoju rolu – od sudkyne, prísediacich, prokurátorky, obhajkyne, obžalovaného, cez rodičov poškodeného, dopravného experta až po svedkov. Trieda sa s nadšením premenila na súdnu sieň. Lavice a stoličky sme usporiadali tak, že atmosféra pripomínala skutočné pojednávanie. Tento realistický rozmer dodal celej aktivite náležitú vážnosť. Súdny proces, ktorí žiaci a žiačky riešili, sa týkal nelegálnych pretekov mladistvých s tragickým koncom. Ich úlohou bolo pozorne analyzovať dôkazy a usilovať sa o spravodlivé rozhodnutie. Pustili sa do toho s vymysleným scenárom a nákresom a nesmeli chýbať ani premyslené argumenty. Niektorí predviedli také pôsobivé výkony, že by sa s nimi nemuseli hanbiť ani na doskách divadla. Terciáni dokázali, že nielenže rozumejú princípom spravodlivosti, ale vedia ich aj presvedčivo uplatniť. Táto aktivita nám všetkým ukázala, aké dôležité je kritické myslenie a zodpovedný prístup k rozhodovaniu. Verím, že si z tejto hodiny odnesú nielen vedomosti, ale aj nezabudnuteľný zážitok.
Simona Slotová.
Regionálne kolo Hviezdoslavovho Kubína
V dňoch 26. a 27. marca 2025 sa v Dunajskej Strede uskutočnil 71. ročník regionálnej súťaže v umeleckom prednese poézie, prózy a divadelnej poézie Hviezdoslavov Kubín 2025.
Našu školu reprezentovali štyria žiaci v II. kategórii a dvaja žiaci v III. kategórii. Krásnym prednesom si postup do krajského kola vybojovali až traja z nich.
Výsledková listina:
II. kategória:
2. miesto – Zlaté pásmo s návrhom na postup: Maxim Cerovský, PA
3. miesto – Strieborné pásmo: Leonard Seňan, 5. A a Natália Frajková, PA
Čestné uznanie – Strieborné pásmo: Emily Papp, 5. A
III. kategória:
1. miesto – Zlaté pásmo – priamy postup: Martina Mahútová, TA
2. miesto – Zlaté pásmo s návrhom na postup: Branislav Pariža, TA
Na krajskom kole Hviezdoslavovho Kubína nás v Trnave budú reprezentovať traja žiaci: Maxim Cerovský, Martina Mahútová a Branislav Pariža.
Držme im v dňoch 29. a 30. apríla 2025 palce!
A čo vravela porota na výkony postupujúcich?
Maxima Cerovského vychválila predsedníčka poroty p. Slávka Halčáková za úžasný prejav. Nevedela z neho spustiť oči a okamžite v ňom zbadala herca-komika a odporučila mu, aby sa vydal hereckou cestou.
U Branislava Parižu porota ocenila, že dal do prednesu veľa citov. Prednes bol veľmi silný a v tvrdej konkurencii zvládol báseň na výbornú. Na otázky poroty odpovedal pohotovo.
Najviac zaujala Martinka Mahútová, a to nielen porotu, ale aj samotných súťažiacich. Predsedníčka poroty p. Zlatica Ilievová nešetrila slovami chvály za to, že Martinka veľmi dobre zvládla ťažkú báseň. Zároveň vyzdvihla, že Maťka vedela pochopiť hlbšiu podstatu básne. A pri otázke, kto by mal tento rok zvíťaziť, sa upierali všetky zraky na našu Maťku.
Moje poďakovanie patrí nielen všetkým úspešným recitátorom, ale aj rodičom p. Erike Seňanovej a p. Petrovi Mahútovi za odvoz na túto krásnu recitačnú súťaž.
Mgr. Romana Barešová
2
Opäť postup do medzinárodného finále
Naši študenti boli úspešní v krajskom kole Dejepisnej olympiády gymnázií zo Slovenska a z Česka, ktoré bolo v Trnave 2. 4. 2025. Umiestnenie na 2. mieste ich posunulo do medzinárodného finále, ktoré bude v českom Chebe v novembri 2025. Účasť na tomto finále (certifikát) je priamou vstupenkou na niektoré študijné odbory na vysokých školách na Slovensku i v Česku.
Príprava na túto vedomostnú súťaž je veľmi náročná pre študentov aj pre vedúceho pedagóga, preto máme z postupu veľkú radosť.
Tohoročná téma bola mimoriadne veľkou výzvou pre súťažiacich: „ Dejiny 20. storočia mimo Európy“ – politické udalosti, vojenské udalosti, vedecké objavy, športové udalosti, osobnosti politiky, športu, vedy, techniky, kultúry, umenia...
Gratulujeme Nine Mikolášikovej a Martine Průžkovej zo Septimy A a Filipovi Košíkovi z III. A.
Ukážka testových úloh:
1. Od februára 1904 do septembra 1905 prebiehal konflikt, v ktorom sa bojovalo o to, kto bude kontrolovať územie Mandžuska a Kórejského polostrova. Ktorých štátov sa vojna bezprostredne týkala?
a) Japonsko x Rusko
b) Japonsko x Čína
c) Čína x Spojené štáty americké
d) Spojené štáty americké x Austrália
2. Ktorá z uvedených osobností patrila medzi najradikálnejších protivníkov účasti jednotiek USA vo vietnamskej občianskej vojne?
a) Henry Kissinger
b) Muhammad Ali
c) Robert McNamara
d) Gregory Peck
3. V apríli 1942 uskutočnilo americké letectvo v reakcii na napadnutie základne Pearl Harbor prekvapujúci letecký nálet na japonskú metropolu Tokio. Vojenská operácia vošla do dejín ako tzv.:
a) Tibbetsov nálet
b) Doolittlov nálet
c) Lindberghov nálet
d) Taylorov nálet
4. Prvé majstrovstvá sveta vo futbale sa pri účasti 13 reprezentačných mužstiev uskutočnilo v roku 1930:
a) v Spojených štátoch amerických
b) na Kube
c) v Uruguaji
d) v Austrálii
Mgr. Dagmar Malečková
Deň narcisov
Vo štvrtok (10.04.2025) sme sa ako každý rok opäť zapojili do celoslovenskej verejno-prospešnej zbierky na pomoc a podporu onkologických pacientov, ako i na prevenciu onkologických ochorení, známej pod názvom Deň narcisov. Spolu (na čele s dobrovoľníkmi zo Sexty A) sme tentokrát vyzbierali 1491,65 €. V mene hlavného organizátora - t.j. Liga proti rakovine - ďakujeme za každý príspevok. Peniaze putujú na ich účet.
Mgr. Renáta Orosová
Úspech našich žiakov na okresnom kole Matematickej olympiády
Dňa 2. apríla 2025 sme sa zúčastnili okresného kola Matematickej olympiády, ktoré sa konalo v Dunajskej Strede. Do tejto súťaže postúpili žiaci zo Sekundy A a Tercie A, ktorí úspešne vyriešili náročné úlohy v domácom kole.
Sekunda A - Dorota Čertíková, Tomáš Puzlík
Tercia A - Nikoleta Tomšů, Jakub Varga
Na okresnom kole si žiaci zmerali sily s rovesníkmi z celého okresu. Riešenia úloh si vyžadovali nielen matematické vedomosti, ale aj logické myslenie, dôslednosť a schopnosť prísť na netradičné riešenia.
Medzi našimi súťažiacimi bola úspešným riešiteľom Nikoleta Tomšů z Tercie A a Dorota Čertíková zo Sekundy A, ktorí sa nezľakli náročných úloh.
Nikoleta Tomšů zvíťazila v kategórii Z8 a získala 1. miesto.
Dorota Čertíková zvíťazila v kategórii Z7 a získala 5. miesto.
Ich výnimočný výkon je výsledkom systematickej prípravy a chuti neustále sa zlepšovať.
Ďakujeme aj Tomášovi a Jakubovi, ktorí nás takisto reprezentovali a ukázali veľkú snahu a odhodlanie. Obaja žiaci si zaslúžia pochvalu za svoj prístup a reprezentáciu našej školy.
Srdečne blahoželáme Dorote a Nikolete k víťazstvu a tešíme sa z úspechu našich študentov na tak významnej matematickej súťaži!
Mgr. Oľga Raganová
Krajské kolo v mixvolejbale
Dňa 8. 4. 2025 sa naši žiaci zúčastnili na krajskom kole v mixvolejbale žiakov stredných škôl v Galante. Našu školu reprezentovalo 5 chlapcov (T. Pipa, A. Horečný, A.R. Nikolov) a 4 dievčatá (M. Průžková, N. Šuňalová, E. Lengyelová, S. Samuhelová). Naše družstvo podávalo výborné výkony a neprehralo ani jeden set a po výhrach v skupine zvíťazilo aj v semifinále s Piešťanmi. V súboji o 1. miesto vyhrali naši žiaci proti veľmi dobre hrajúcemu Holíču v pomere 2:0 a vybojovali si tak účasť na Majstrovstvách Slovenska v Bratislave, ktoré sa budú konať 23. - 24. 4. 2025.
Mgr. Zdeno Goga
1
Septima A a III. A navštívili veľtrh vysokých škôl ALMA MATER
Dnes 8.4.2025 sa 28 žiakov z tried Septima A a III.A zúčastnilo veľtrhu vysokých škôl ALMA MATER, ktorý organizovalo Ministerstvo školstva. Cieľom podujatia bolo pomôcť študentom zorientovať sa v ponuke vysokých škôl na Slovensku, spoznať akademické prostredie a získať užitočné informácie o štipendiách a možnostiach štúdia.
Na veľtrhu mali žiaci možnosť osobne sa porozprávať so zástupcami vysokých škôl, dozvedieť sa viac o jednotlivých študijných odboroch, ich obsahu aj možnostiach uplatnenia po ukončení štúdia. Okrem maturantov bol veľtrh určený aj pre žiakov nižších ročníkov, ktorí už teraz uvažujú o svojej budúcnosti.
Dúfame, že žiaci Spojenej školy v Šamoríne našli odpovede na svoje otázky a získali inšpiráciu pri výbere svojej ďalšej študijnej cesty.
Mgr. Linda Mókusz Hombauer
15
Venček 2025 – aj tancom sme oslávili Deň učiteľov na Spojenej škole v Šamoríne
Dňa 28. marca 2025, sa v priestoroch auly Spojenej školy uskutočnil dlho očakávaný Venček – slávnostné vyvrcholenie 10-týždňového kurzu spoločenského tanca. Počas tohto obdobia sa žiaci Kvarty, Kvinty a z I.A naučili až 11 štandardných tancov, medzi ktorými nechýbali klasiky ako viedenský valčík, čárdáš, cha-cha, tango či obľúbený let kiss.
Pod odborným vedením skúsenej tanečnej pedagogičky Ivety Bodnárovej a za hudobného sprievodu energického DJ Bódis Árpiho sa tanečný večer niesol v znamení hravosti, radosti a spoločenskej pohody. Veľký úspech mal najmä belgický kruhový tanec – Belgičan, ktorý si s chuťou zatancovali aj hostia. Ivetka a jej tanečný partner Vilo sa ujali úlohy inštruktorov a s úsmevom naučili kroky aj prítomných rodičov a učiteľov.
Výzdoba auly bola výsledkom tvorivej spolupráce žiakov a ich triednych učiteliek – spoločnými silami vytvorili čarovnú atmosféru, ktorá večeru dodala sviatočný lesk. Na podujatie bolo pozvané vedenie školy, a ako sme sa dozvedeli, výborne sa bavili a ocenili snahu žiakov i učiteľov.
Venček nebol len o tanci. Bol to aj symbolický vstup mladých ľudí do sveta dospelých, kde má svoje miesto slušné správanie, sebaistota a schopnosť vystupovať na verejnosti. Mnohí žiaci počas kurzu objavili svoj skrytý talent a vzťah k tancu, o ktorom dovtedy ani netušili – hlavne pri rock-and-role. Spoločenský tanec im tak otvoril nové obzory a ukázal, že pohyb môže byť nielen krásny, ale aj zábavný a obohacujúci.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii Venčeka podieľali, a veríme, že tento zážitok zostane v pamäti zúčastnených ešte dlho po poslednej tanečnej melódii.
Mgr. Denisa Horváth Chochola a Mgr. Linda Mókusz Hombauer
17
1. apríl – Deň plný smiechu a prekvapení!
Prvý aprílový deň sa v našej triede 3. A niesol v znamení humoru a vtipných prekvapení. Ranné vyučovanie začalo netradične – pani učiteľku čakala prázdna trieda! Jej žiaci sa totiž rozhodli ukryť na toaletách a pripraviť jej tak veselé prekvapenie.
Ani tým sa však ich žartíky neskončili. Z katedry zmizli všetky učiteľkine veci, vrátane diktátových zošitov, ktoré musela hľadať po celej triede. Celý deň sa niesol v duchu zábavy – deti prišli oblečené v pyžamách a doplnkoch, ktoré rozosmiali každého, kto ich stretol.
Aprílové veselé momenty nám pripomenuli, aké dôležité je mať v škole nielen vedomosti, ale aj radosť a dobrú náladu. Ďakujeme za vytvorenie nezabudnuteľnej atmosféry plnej smiechu!
Mgr. Denisa Kissová
8
Beh o kyticu pre učiteľa
28. marca sa na školách po celom Slovensku a Česku oslavuje Deň učiteľov. My sme si ho na našej škole už druhý rok uctili behom o kyticu. Žiaci každej triedy si spomedzi seba vybrali štyroch bežcov a tí bežali štafetu proti ostatným triedam. Výhercovia získali pre svoju triednu učiteľku alebo učiteľa nádherné kvety. No nikto nemusel smútiť. Cenu pre svoju učiteľku v podobe čokolády, dostali aj tí žiaci, ktorí dobehli neskôr. Nezabudli sme ani na učiteľky, ktore nemajú svoju vlastnú triedu, tie boli obdarované ružami. Dúfame, že si všetci zúčastnení akciu užili a tešia sa aj na budúci rok.
školský parlament
29
Martin Mojžiš - hosť našej školy
25. marca sme mali jedinečnú príležitosť vypočuť si prednášku teoretického fyzika a popularizátora vedy doc. RNDr. Martina Mojžiša, PhD. na tému: "Čo vlastne fyzika hovorí o povahe tohto sveta?"
Vysvetľoval, či je svet skutočne predurčený fyzikálnymi zákonmi, alebo či v ňom zostáva priestor pre náhodu a slobodnú vôľu. Jeho výklad bol nielen odborný, ale aj zrozumiteľný a doplnený o príklady, ktoré nás donútili zamyslieť sa nad tým, ako vnímame realitu.
Po prednáške nasledovala diskusia, kde sme sa mohli priamo pýtať a konfrontovať svoje názory s jeho pohľadmi. Otázky sa dotýkali nielen fyziky, ale aj filozofie a každodenného života, čo vytvorilo zaujímavú a náučnú atmosféru.
Podujatie bolo príležitosťou nahliadnuť do témy determinizmu, pozrieť sa na svet očami teoretického fyzika a diskutovať o ňom s odborníkom. Tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia!
Adam Vongrej
študent (Septima)
6
Malí tretiaci vymenili úlohy na Deň učiteľov!
Pri príležitosti Dňa učiteľov sa naši tretiaci rozhodli vyskúšať si rolu pedagógov. Vyučovanie bolo v ich réžii, zatiaľ čo ich triedna pani učiteľka si tentoraz zasadla do lavice ako žiačka. Žiaci si pripravili zaujímavé aktivity a s nadšením odovzdávali vedomosti svojim spolužiakom aj „novej žiačke“. Tento netradičný deň priniesol veľa zábavy, ale aj cenných skúseností pre všetkých.
Ďakujeme našim tretiakom za ich kreativitu a učiteľskú trpezlivosť!
Mgr. Denisa Kissová
2
Výsledky geografickej olympiády
V marci sa konalo okresné a krajské kolo geografickej olympiády, v ktorých naši reprezentanti zaznamenali tieto pozoruhodné výsledky:
Okresné kolo Kategória F
2. miesto Mikuláš Martin (Sekunda) úspešný riešiteľ a postup do krajského kola (pre túto kategóriu bude v apríli)
Okresné kolo Kategória G
4. miesto Boborová Júlia (5.A) úspešný riešiteľ
Krajské kolo Kategória A
3. miesto Komanovičová Dominika (I.A)
s odbornou prácou na tému "Kvetinový priemysel - rozšírenie, trendy, problémy, ohrozenia"
Krajské kolo Kategória Z
20. miesto Čóka Branislav (Sexta) úspešný riešiteľ
Ďakujeme všetkým za reprezentáciu a menovaným blahoželáme k dosiahnutým výsledkom.
RNDr. Peter Paľaga
učiteľ geografie
Dovolenka na Slovensku
alebo ako si naša Tercia osvojuje nástroje aktívneho cestovného ruchu a spoznáva pri tom svoju domovinu.
Pekne sa nám rozbiehajú prezentácie dlhodobých projektov.
Minitímy Nina + Sofia, Katarína + Daniela + Viktória, Andrej + Tomáš predstavili každý svoj 10-dňový program pre rozličné zahraničné skupiny turistov.
Príprava takéhoto programového balíčka vychádza zo štrukturovaného zadania, kto a čo všetko by rád na Slovensku videl a zažil, vrátane mapového výstupu.
Ako sa s touto komplexnou výzvou študenti vysporiadali, môžeme vidieť v ukážkach ich veľmi pekne vypracovaných projektov.
Ďakujeme!
RNDr. Peter Paľaga
učiteľ geografie
Pozvánka do Karibiku
Terezka s Katkou z Kvarty nás v rámci poznávania Strednej Ameriky previedli karibskými ostrovmi.
Ich originálna prezentácia v Canve plná geografických faktov i zaujímavostí bola doplnená úžasným 3D modelom celej oblasti ako hry na poznávanie jednotlivých ostrovov prostredníctvom vlajočiek. Všetko perfektná ručná práca. Spolužiaci ju hneď aj úspešne otestovali.
Dievčatá, veľmi oceňujeme Vašu invenciu, tvorivosť a ďakujeme za nádhernú prácu!
RNDr. Peter Paľaga
učiteľ geografie
Školský ples
21. marca sa na našej škole už tradične konal ples. Tento rok bol zahalený v rúšku hviezdnej noci. Žiaci prišli v noblesných róbach a elegantných oblekoch a užili si večer plný tanca a zábavy. Niektorí zažiarili na parkete, iní predviedli svoje šťastie v tombole a vyhrali jedinečné ceny. Nechýbali ani korunovácie najlepších tanečníkov a tanečníc. A keď odbila polnoc, vybrali sa študenti domov plní zážitkov a nezabudnuteľných spomienok.
Školský parlament
32
Marec - mesiac knihy
Mesiac marec patrí od nepamäti knihám. Klasickým, dobrodružným, sci-fi, detektívnym či dievčenským románom, komiksom alebo mangám (pozn.: manga je u žiakov obľúbený komiks, ktorý je charakteristický tým, že sa číta sprava doľava).
Na hodine literatúry sme sa rozhodli so žiakmi vytvoriť projekty venované práve tomuto mesiacu, mesiacu kníh. Spúšťačom bola téma na hodine literatúry: Prečo čítať knihy? Žiaci uviedli obrovské množstvo dôvodov, medzi ktorými boli najmä rozšírenie slovnej zásoby, získavanie vedomostí, zapojenie fantázie, zvyšovanie tvorivosti, ale tiež, aby z diktátu nedostali päťku J
Dôležité je čítať. Prečo? Jeden žiak napísal, citujem: „To je dobrá otázka. Načo nám knihy sú? Prečo by sme ich mali čítať? Platia nás za to?“ Ale zároveň sa dokázal zamyslieť a napísal zopár skvelých dôvodov, prečo čítať knihy. Uvádzam v skratke: dozviem sa mnoho nových vecí, je to skvelé zabíjanie času, (údajne) lepšie ako pozerať do obrazovky, kniha poskytuje zábavu, vhodné na odreagovanie sa a únik od reality, udržiavam mozog v kondícii, zlepšujem si spánok a pod.
Voňali ste už niekedy novú knihu? Ja to svojich žiakov učím. Vôňu knihy im totiž nikdy nenahradí počítač.
Vraví sa, že každý byt či dom má svojho majiteľa. Verím, že to platí aj o knihách.
Oslávme mesiac knihy tak, ako sa patrí – obohaťme svoju knižnicu novými dielami a ponorme sa do sveta príbehov.
Do projektu sa zapojili triedy: 5. A, 6. A, PA a TA.
Mgr. Romana Barešová
1