• Blog školského psychológa

• Balzam na dušu v čase vypätia

• 18.03.2020 12:18
          • V čase stresu, telo vyplavuje dôležitý, no z dlhodobého hľadiska veľmi škodlivý hormón -kortizol. Ak je v tele korzitolu veľa, akoby doslova otrávil naše telo. Dôležitým faktom je aj to, že v čase, keď hladina kortizolu ide hore, výrazne klesá hladina imunoglobulínov, predovšetkým imunoglobulínu A, ktorý je našou ochranou pred vírusmi.
            V dnešnej dobe je už nespočetné množstvo výskumov, ktoré dokazujú pozitívny dopad skľudnenia, uvoľnenia, relaxácie na zlepšenie imunitného systému. Ponukame jeden z nich.
          • Ako zvládnuť obdobie s COVID-19

• 14.03.2020 10:56
          • Odcitli sme sa v situácií, kedy v spoločnosti intenzívnejšie pociťujeme strach, úzkosť alebo odmietanie. Ovládli nás základné ľudské reakcie vychádzajúce z pocitu ohrozenia. Kedysi to bol mamut, ktorý nás naháňal, dnes je to COVID-19. Ako zvládnuť toto obdobie? Čo robiť aby sme si udržali zdravú myseľ a naše správanie bolo pod kontrolou?

• Ako „hacknúť“ mozog, zlepšiť učenie a koncentráciu

• 23.02.2020 10:35
          • Blíži sa obdobie testovaní, maturitných skúšok, či prijímačiek na stredné alebo vysoké školy. Žiaci snívajú o tom, že existuje „tajná zbraň“, ktorá im pomôže rýchlo a ľahko sa naučiť. Učitelia, či rodičia zasa hľadajú stratégie, ktoré pomôžu deťom lepšie udržať vedomosti v hlave alebo zlepšiť koncentráciu. Vieme náš mozog „hacknúť“ a zlepšiť schopnosť učiť sa, či koncentráciu? Možno. Ponúkame pár netradičných, no zaujímavých tipov, ako na to.
          • Aké je tajomstvo ľudskej komunikácie?

• 29.01.2020 17:10
          • V súčasnosti počúvame príbehy o úspechu, v ktorých sa zdôrazňuje priebojnosť, agresívnosť, cieľavedomosť, koncentrácia na seba. Všade počuť „ja“, „neobzeraj sa za seba, choď, sleduj si seba..“. Človek by nemal zapierať svoje ego, svoje potreby, túžby, sny. No vždy je tu aj druhá časť príbehu. Nikdy to nie len o „ja“. Úspech človeka alebo kolektívu má aj časť „MY“.