Plán výchovného poradenstva
„ Základným cieľom výchovy je predovšetkým formovať človeka, oveľa viac je však dynamicky ho viesť k tomu, aby sa formoval sám a aby sa stal človekom.“
J. Maritain, francúzsky filozof
Náplň výchovného poradcu vychádza:
- Zo zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní – školský zákon § 134
- Pedagogicko- organizačnépokyny MŠ SR pre školský rok 2018/2019
- Vyhláška MŠ SR č. 325/ 2008 Z. z. o školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie
- Školský poriadok školy
- Spolupráca a konzultácie so školskou psychologičkou
Ciele, úlohy a činnosti výchovnej poradkyne
- Sprístupniť všetkým žiakom informácie a poradenskú službu v oblasti vzdelávania, výchovy a kariérnej prípravy.
- Venovať pozornosť práci s problémovými žiakmi, pomáhať sociálne znevýhodneným žiakom a nadaným žiakom formou pravidelných konzultácií výchovného poradcu s triednym učiteľom a školským psychológom.
- Poskytovať metodickú a informačnú pomoc triednym učiteľom, žiakom a ich zákonným zástupcom.
- Rozvíjať spoluprácu so základnými školami v našom regióne. Naučiť žiakov používať internetový program "Sprievodca svetom povolaní" a iné vhodné poradenské a informačné služby.
- V spolupráci s triednym učiteľom, so školským psychológom monitorovať zmeny v správaní žiakov a riešiť ich.
- Sledovať a monitorovať spôsob adaptácie žiakov PA . Spolupracovať s triednym učiteľom a školským psychológom.
- Zabezpečovať osvetovo-preventívne aktivity pre žiakov organizovaním besied, súťaží, stretnutí, tematických výstav, návštev divadelných a filmových predstavení.
- Zabezpečovať žiakom vzdelanie v oblasti predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
- Venovať pozornosť výchove k ľudským právam v triede a škole so zámerom podporiť hodnotu človeka a dbať o rozvoj demokratických medziľudských vzťahov.
- Podávať žiakom maturitných ročníkov aktuálne informácie s prehľadom možnosti štúdia na VŠ a taktiež možnosti nadstavbového a pomaturitného štúdia a rekvalifikačných kurzov.
- Sprístupňovať poradenskú službu a informácie v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, rešpektovanie názorov detí pri profesionálnej orientácii a voľbe ich povolania, metodická pomoc žiakom pri vyplňovaní prihlášok na VŠ a ich kontrola.
- Spolu so školskou psychologičkou poskytovať poradenstvo a riešiť konfliktné alebo iné mimoriadne situácie v triede.
Plán výchovného poradcu
Konzultačný deň výchovného poradcu : STREDA od 14:00 do 15:30
Hlavný cieľ výchovného poradenstva:
- spolupodieľanie sa na plnení hlavných cieľov, úloh a poslania našej školy
- poskytnutie žiakom, zákonným zástupcom a zamestnancom školy prostredníctvom činnosti výchovného poradcu, sociálnej pracovníčky, školského psychológa a odborných zamestnancov poradenských zariadení poradenstvo pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych, sociálnych potrieb a kariérneho poradenstva.
Hlavné úlohy výchovného poradenstva:
- Komplexný poradenský servis:
- Poradenstvo a konzultácie pre žiakov, zákonných zástupcov a pre pedagogických pracovníkov v otázkach výchovy a vzdelávania v spolupráci so školským psychológom.
Termín: úloha trvalá Zodp.: vých.poradkyňa
2. Účasť a vzájomná spolupráca na pracovných stretnutiach výchovných poradcov organizovaných metodikom centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
Termín: podľa ponuky Zodp.: vých.poradkyňa
3. Oboznámenie študentov o možnostiach využitia poradenstva výchovného poradcu: osobným kontaktom, elektronickou poštou na e-mailové adresy: danica.micatkova@gymmrssam.sk
Termín: september Zodp.: vých.poradkyňa
4. Spolupráca s odbornými zamestnancami poradenských zariadení a inými odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti – ÚPSV a R, OR PZ.
Termín: úloha trvalá, podľa potreby Zodp.: vých.poradkyňa
škol. psychológ
5. Sprostredkovanie pedagogických, psychologických, sociálnych, psychoterapeutických, reedukačných a iných služieb zákonným zástupcom v koordinácii a v spolupráci s triednymi učiteľmi a vedením školy.
Termín: úloha trvalá, podľa potreby Zodp.: vých.poradkyňa
škol. psychológ
- Monitorovanie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov
- Pohovory a pomoc pri riešení problémov žiakov, žiakov s poruchami správania a učenia, žiakov so sociálne znevýhodneného prostredia v spolupráci s vedením školy, pedagogickými zamestnancami, triednymi učiteľmi, školským psychológom, sociálnym pracovníkom, zákonnými zástupcami.
Termín: úloha trvalá, podľa potreby Zodp.: vých.poradkyňa
2. Spolupráca so školským psychológom a triednymi učiteľmi pri realizácii prieskumov v triedach s cieľom priebežného hodnotenia sociálnej atmosféry formou dotazníkov a vytváranie podmienok pre atmosféru, ktorá podporuje pocit bezpečia.
Termín: úloha trvalá Zodp.: vých.poradkyňa
3. Monitorovanie zmeny v správaní žiakov ,výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov zaznamenaných v klasifikačných hárkoch v spolupráci s triednymi učiteľmi – u problémových žiakov vykonanie pohovorov so žiakmi, zákonnými zástupcami v spolupráci so školským psychológom.
Termín: úloha trvalá Zodp.: vých.poradkyňa
4. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa priebežné monitorovanie správania sa žiakov a ich zmeny, v prípadoch oprávneného podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného, mravnéhovývinu bezodkladné riešenie problému, zabezpečenie ich aktívnej ochrany v súčinnosti s vedením školy, spolupráci školskej psychologičky, CPPPaP, sociálnym kurátorom, či policajtom.
Termín: úloha trvalá Zodp.: vých.poradkyňa
5. Pri prvých príznakoch záškoláctva ich riešenie v súlade s Opatreniami pre zníženie absencie žiakov na škole. Ak žiak, ktorý plní povinnú školskú dochádzku vymešká viac ako 15 neospravedlnených hodín, v zmysle § 5 ods.11 zák. č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisovsa oznámi zanedbávanie povinnej školskej dochádzky dieťaťa príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt.
Termín: úloha trvalá Zodp.: vých.poradkyňa
6. V prípade odôvodneného podozrenia z užitia alkoholu, resp. nelegálnej drogy u žiaka, agresívneho správania, šikanovania, fyzického a psychického týrania, delikvencie, sexuálneho zneužívania, prejavov extremizmu a pod. - nadviazanie spolupráce a bezodkladné riešenie so zákonnými zástupcami, kuratelou a príslušným útvarom PZ, s odborníkmi z príslušného centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
Termín: úloha trvalá Zodp.: vých.poradkyňa
- Oblasť primárnej prevencie
- Realizácia a dôsledné dodržiavanie preventívnych opatrení a postupu riešenia absencie žiakov platných na školský rok s cieľom zamedzenia záškoláctva a zníženie absencie žiakov.
Termín: úloha trvalá Zodp.: vých.poradkyňa
škol.psychológ
2. V zmysle úloh vyplývajúcich zo Stratégie prevencie kriminality realizácia aktivít – besied u žiakov s príslušníkmi PZ s cieľom podpory morálneho a právneho vedomia žiakov, prevencie a eliminácie rizikového správania žiakov, delikvencie a kriminality, záškoláctva, bezpečného používania internetu.
Termín: október, november, február, marec, Zodp.: vých.poradkyňa
3. V rámci zvyšovania bezpečnosti žiakov a realizácie opatrení na predchádzanie a zamedzenie šikanovania, v súlade s Metodickým usmernením č.7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov - propagácia internetového poradenstva: www.prevenciasikanovania.
Termín: priebežne Zodp.: vých.poradkyňa
4. Spolupráca s rodinami problémových žiakov .
Termín: úloha trvalá, podľa potreby Zodp.: vých.poradkyňa