• Blog školského psychológa

      • Čo potrebujem vedieť pri rozhodovaní o mojej budúcnosti?
        • Čo potrebujem vedieť pri rozhodovaní o mojej budúcnosti?

        • 30.04.2020 10:24
        • Profesia, kariéra, budúcnosť – odporúčania, tipy, rady, linky. 

        • Čo dnes zamestnávatelia očakávajú?

          Zodpovednosť, psychická odolnosť, schopnosť adaptovať sa, schopnosť neustále sa učiť, vytrvalosť, nevzdávať sa pri prekážkach, schopnosť dokončiť čo som začal, ovládať sa, analyzovať a aj spájať informácie a vytvárať nové závery. Taktiež rozmýšľať inovatívne, spolupracovať, vedieť komunikovať, vedieť používať vedomosti dobrým a prospešným  smerom a mať srdce na správnom mieste. Práve toto sú zručnosti, po ktorých dnes volajú zamestnávatelia.  

           

          V dnešnej dobe nerozhodujú len vedomosti (no aj tie sú nesmierne dôležité!)  ale aj vlastnosti, ktoré majú cenu zlata. V roku 2019 uviedla Profesia.sk zoznam najčastejších požiadaviek zamestnávateľov pri stredoškolských a vysokoškolských pozíciách.

                 

           

          Zodpovedný prístup, odolnosť voči stresu, ochota učiť sa, práca v tíme a komunikačné zručnosti patria k TOP mäkkým zručnostiam všetkých zamestnávateľov.

           

           

          Kde sa môžem dozvedieť viac o školách, či povolaniach?

          Zorientovaniu sa na pracovnom trhu pomáhajú aj niektoré webové stránky.

           

          1. https://www.istp.sk

          Internetový sprievodca trhom práce - istp. Je to oficiálny portál ministerstiev a úradov práce. Ponúka aktuálne a najkomplexnejšie informácie o povolaniach, ako aj o trhu práce. 

           

          Postup pri spoznávaní konkrétneho povolaniach s tým súvisiacich požiadaviek:

          1. Kliknete na kartotéku zamestnaní, objavia sa Vám pracovné oblasti na celom trhu práce. 
          2. Vyberte si oblasť, ktorá Vás zaujíma a kliknite na to. 
          3. Objavia sa konkrétne profesie, ktoré patria do tejto oblasti. 
          4. Následne zistíte aj to, aký typ vzdelania potrebujete ku konkrétnemu povolaniu, popis povolania ba dokonca aj plat. 
          5. Bonusom je, že viete zistiť aj to, či je aktuálne voľné takéto pracovné miesto. 

           

          Dôležité: Na tomto portáli zistíte, akú vysokú školu potrebujete ku konkrétnemu povolaniu a tiež aké konkrétne vysoké školy otvárajú daný odbor. 

           

          2. https://www.uplatnenie.sk

          Je to nový portál a sleduje uplatniteľnosť absolventov v praxi.  Ponúka zaujímavé informácie, napríklad v akej pracovnej oblasti je najnižšia miera nezamestnanosti https://www.uplatnenie.sk/rebricky/  a mnohé iné.

           

          3. http://www.corobim.sk

          Portál ponúka krátke videá ľudí, ktorí konkrétne profesie vykonávajú.  V zozname je aj veľa nových povolaní ako klasické  (učiteľ, lekár, právnik..). Je tu napríklad event manažérka, floor manažér, copywriter, terénna a sociálna pracovníčka....Aj táto stránka ponúka aktuálne voľné pracovné miesta, prostredníctovom profesia.sk

           

          4. Portál vysokeskoly.skvysokeskoly.cz -  prehľad vysokých škôl na Slovensku a v Čechách.

           

           

          Brigáda, dobrovoľníctvo a aktívny prístup

          Dôležitou súčasťou rozhodovania o budúcej vysokej škole, či o povolaní  je aktívny prístup. A teda zisťovanie informácií o škole, o povolaní, o možnostiach, ktoré s tým súvisia. Dôležité sú aj aktivity ako brigáda, či dobrovoľníctvo. To všetko pomáha pri utrieďovaní si myšlienok, čo vlastne chcem alebo nechcem. Zároveň sú to dôležité skúsenosti, ktoré sa môžu v úvode pracovnej kariéry uviesť v životopise.

           

          Rozšíreniu obzorov o povolaniach, či budúcich trendoch aj v pracovnej oblasti pomáha spoznávanie a objavovanie. V tejto súvislosti ponúkam dve možnosti:

           

          1.https://nightofchances.com

          Je to podujatie, ktoré sa každoročne realizuje na niektorej vysokej škole. Prepája teóriu a prax. Študenti majú možnosť stretnúť sa predstaviteľmi firiem, spoznať ich názory a porozprávať sa s nimi. 

           

          2.https://www.tedxbratislava.sk

          http://www.tedxyouthbratislava.com

          Konferencie TEDx. - vystupujú na nich inšpiratívni ľudia s množstvom zaujímavých informácií. 

           

          TEDtalks https://www.youtube.com/user/TEDtalksDirector sú videá z konferencií z celého sveta. Veľa má slovenský, no hlavne český preklad. TEDtalks majú široký záber v rámci záujmu, žánrov. Ak sa chcete zabaviť a niečo nové sa aj naučiť, občas si nejaké pozrite a inšpirujte sa. Videá sa neustále pridávajú, takže je to nekonečný zdroj informácií.

           

           

          On-line testy pre kariérové poradenstvo

          Ak si chcete urobiť aspoň nejaký test, ktorý Vám naznačí kariérový smer, skúste ten na stránke corobim.sk.

           

          1. https://spoznaj.corobim.sk

           

          Je to  on-line test, ktorý naznačí aké povolanie sa Vám hodí. Je podobný štandarizovanému dotazníku, takže ak chcete môžete si ho urobiť aby ste mali aspoň úvodný prehľad. 

           

          2.  https://www.viacharacter.org/survey/surveys/takesurvey

           

          Test silných stránok. Je to link na stránku, na ktorej si môžete urobiť dotazník silných stránok. 

           

          VIA test je dotazník, ktorý sa celosvetovo používa k identifikácii silných stránok človeka.  

           

          Test si môžete urobiť v angličtine alebo v češtine (slovenská verzia ešte nie je). Verzia pre dospelých ale nemá český preklad. Nevadí to a pokojne si, aj keď máte 18 a viac rokov, urobte test pre mládež (10-17). Nie sú tam veľké rozdiely  oproti dospelej verzii a budete mať aspoň základnú vedomosť o svojich silných stránkach. Výsledok Vám príde do mailu, ktorý zadáte. 

           

          Dotazník má približne 90 otázok, preto si na neho vyčleňte čas. 

           

          VIA je skratka pre Virtues in action, čiže Cnosti alebo vlastnosti v pohybe. Ide o zoznam 24 silných stránok charakteru. Sú to všetko vlastnosti, ktoré patria medzi dobré charakterové vlastnosti. 

           

          Dve základné ingrediencie úspechu

          Doba ako aj súčasná situácia prinášajú zmeny aj vo svete práce. Vznikajú nové povolania,  nastávajú zmeny v spôsoboch práce a preto je nesmierne dôležité pozerať sa na kariéru v kontexte celoživotného vzdelávania. 

           

          istého pohľadu to môže priniesť úľavu pre deti, ktoré stoja pred kariérovou voľbou. U mnohých totižto nejde  o jediné kariérové rozhodnutie. Všetko sa vyvíja a mení. Mnoho nových povolaní vzniká, pracovné prostredie sa mení a to otvára nové možnosti. Preto netreba mať stres a báť sa, „Čo ak sa rozhodnem zle a urobím chybu.“ Dnes je práveže dôležité celoživotné vzdelávanie, neustále učenie sa a nikde nie je napísané, že ak mi niečo nejde teraz, nepôjde mi ani v budúcnosti.  Podstatné sú dve základné ingrediencie: láska k niečomu (vášeň pre niečo) a tvrdá práca.  Mladý človek musí byť schopný reagovať na dobu, byť odolný, vidieť seba v kontexte rastu, zdokonaľovania sa a neustále na sebe pracovať. 

           

          Okrem vedomostí, ktoré budú vždy veľmi dôležité je potrebné rozvíjať aj zručnosti:

          1. Zodpovednosť

          2. Psychická odolnosť, optimizmus a vytrvalosť (schopnosť prekonávať prekážky a ísť za svojim cieľom- ROZUMNE A S NADHĽADOM)

          3. Schopnosť adaptovať sa

          4. Schopnosť neustále sa učiť ( byť aktívny, vnímať učenie ako niečo čo je potrebné neustále, mať otvorenú myseľ)

          5. Komunikácia, spolupráca a empatia

          6. Kreativita a odvaha (odvaha prinášať nové nápady, myšlienky, skúšať a nebáť sa - ROZUMNE, odvaha výjsť z komfortnej zóny)

        • Naspäť na zoznam článkov