Keď nás sužuje úzkosť...
- 13.10.2022 07:21
- Úzkosti patria medzi najčastejšie psychické problémy dospievajúcich.
V prvom rade je dôležité povedať, čo to úzkosť je. Úzkosť je do istej miery prirodzená a je to strach. Ak je však tento strach veľmi veľký, nie je konkrétny, emočne a fyzicky ho prežívame veľmi nepríjemne, prichádza pri nevinných podnetoch, trvá veľmi dlho, prichádza v záchvatoch a nárazovo, je s nami viacmenej permanentne a negatívne ovplyvňuje kvalitu nášho života, tak vtedy už hovoríme o ÚZKOSTI. Úzkosť sa prejavuje v štyroch podobách:
1. telesne (búši nám srdce, nevieme dýchať alebo dýchame veľmi rýchlo, potíme sa, máme bolesti brucha, je nám na zvracanie...)
2. emočne (pociťujeme hnev, smútok, odpor, silný strach, závisť...)
3. správaní (kričíme, udierame, sme nekoordinovaní, útočíme, „zamrzneme“, ignorujeme či prekrývame pocity....)
4. myšlienky (negatívne myšlienky)
Dôsledky úzkostí sú: bolesti hlavy, vyčerpanie, únava, podráždenosť, prejavy hnevu (k iným alebo sebe), neistota, spochybňovanie, napätie, výpadky pamäti, problémy sústrediť sa, neschopnosť oddychovať, problémy so spánkom, prílišný strach o seba, či druhých.
Úzkosť nikdy úplne nezmizne. Vieme sa ale naučiť regulovať ju, kontrolovať a ovládať. Je to ako naučiť sa kĺzať na vlnách rozbúreného oceánu. Vlny nikdy nezmiznú, no vieme sa naučiť po nich surfovať.
Čo nám vie pomôcť?
a) Prevencia – snažiť sa o rovnováhu v živote, poznať svoje stresory, vedieť čo mi pomáha zvládať záťažové situácie a ako nastoliť rovnováhu vo svojom prežívaní, vnímať seba, svoje emócie, rozumieť svojim telesným prejavom, myšlienkam či emóciám
b) Mať zručnosti na zvládanie úzkosti – využívať zručnosti na regulovanie úzkosti, keď príde úzkosť, „vytiahnuť surf“.
Tipy na zvládanie úzkostí:
1. Deti počas Dňa duševného zdravia, napísali na nástenku to, čo im pomáha, keď im nie je najlepšie. Môžeme sa vzájomne inšpirovať:
pustím si hudbu, zapálim si sviečku, pozriem si film, kreslím, zavolám kamarátke, čítam moje chaty spätne, čítam knihu, plačem, hrám na gitare, zahrám sa so psom, idem von, idem na prechádzku, myslím na niečo pekné, počkám kým to prejde, zafrflem si, odídem od falošných ľudí, idem na dvor, chvíľu sa tvárim, že je celý svet proti mne, až kým sa ma niekto neopýta, čo mi je.., spím
2. Spomaliť dýchanie (dlhší výdych ako nádych – napr. na 4doby nádych a na 7 výdych)
Youtube: Dýchanie (3 minúty)
3. Zdravý spôsobom vypustenia napätia (bezpečne si zakričať, zapnúť päste na rukách a uvoľniť – opakovať viackrát za sebou, ponaťahovať sa a vytriasť napätie z tela von, ak je priestor a možnosť ísť von – fyzická aktivita)
4. Odpútať pozornosť (upriamiť pozornosť na niečo iné, na čo myslím – podľa situácie v ktorej som využiť svoje zmysly (zrak, sluch, čuch, chuť, dotyk), zmeniť podnet (napr. hudba, kniha, počítanie, sudoku, krížovky...)
Youtube: Technika 5-4-3-2-1 ( pomenujte 5 vecí, ktoré vidíte, 4 zvuky, ktoré počujete, 3 veci, ktoré cítite dotykom, 2 vône, ktoré cítite a 1 jednu chuť)
ODPORÚČAM:
A) STIAHNUŤ SI APLIKÁCIU – NEPANIKÁR (zadarmo) – a skúšať pomocou aplikácie nácvik buď dychových cvičení alebo pri úzkosti využiť počítanie, hru s balónikmi, hru s hojdačkami alebo počítanie..
B) STIAHNUŤ SI APLIKÁCIU- CALM (platená, iba v aj)
Ak úzkosti prevládajú neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Kvalita nášho života závisí aj od toho, ako pristupujeme k duševnému zdraviu. Bez duševného zdravia, nie je celkové zdravie. V priebehu tohto polroka budú prebiehať na škole prednášky na tému ÚZKOSŤ.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články