Nebojme sa hovoriť o duševných chorobách
- 22.10.2021 10:19
Keď hovoríme o duševnom zdraví, mali by sme vnímať jeho dve roviny. Na jednej strane je to diskusia o duševných chorobách a na strane druhej to, ako sa starať o dobré duševné zdravie. Pri duševných chorobách sa musíme snažiť o destigmatizáciu celej problematiky, vzdelávať o duševných chorobách a informovať o formách podpory a liečby duševných porúch.
Keď hovoríme o deťoch a mládeži, musíme sa veľmi intenzívne venovať predovšetkým podpore a rozvoju dobrého duševného zdravia. Znamená to hovoriť o tom, čo to dobré duševné zdravie je, z čoho sa skladá, ako sa o neho starať, ako rozvíjať tie zložky, ktoré podporujú kvalitu života, duševnú pohodu, životnú spokojnosť a rovnováhu, učia zvládať životné záťaže, a tak podporujú psychickú odolnosť. Ak totiž máme zručnosti, ktoré tento rozmer podporujú, máme väčšiu šancu žiť dobrý, kvalitný život a vieme lepšie zvládať životné výkyvy.
Ako som v úvode uviedla, veľmi dôležité je ale aj hovoriť o duševných chorobách, vedieť ich rozpoznávať, poznať základné signály, ktoré poukazujú na možný vznik duševnej choroby a vedieť kde sa obrátiť, keď potrebujeme odbornú pomoc. Povedzme si preto pár faktov o duševných chorobách, ktoré súvisia s deťmi a mládežou:
1. Depresívne a úzkostné poruchy patria k najčastejším psychickým problémom dnešnej doby.
2. Očakáva sa, že budúca pandémia nebude iba vírusová, ale bude to pandémia duševných porúch.
3. Viac ako 50% duševných chorôb začína pred vekom 14 rokov a 75% duševných chorôb začína pred vekom 24 rokov.
4. Viac ako 50% všetkých ochorení adolescentov má psychický základ.
5. 1 z 5 detí vo veku 13 – 18 rokov má alebo môže mať vážne duševné problémy.
6. 1 z 20 adolescentov zažije niektorú z foriem porúch príjmu potravy. Častejšie sa tento problém týka dospievajúcich dievčat, avšak aj chlapci sú v ohrození.
7. Od roku 2009 do 2018 vzrástol počet detí s nejakou psychickou poruchou na Slovensku až o 72,1%! Výrazný nárast je u detí vo veku 15-19 rokov.
8. Samovraždy sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí adolescentov vo svete.
V tejto súvislosti je potrebné uviesť aj nasledovné:
1. Väčšina ľudí nevyhľadá odbornú pomoc.
2. 70% dospievajúcich, ktorí zažívajú nejakú formu duševných problémov, či zhoršené duševné zdravie nedostanú včas primeranú podporu, usmernenie a odbornú pomoc. To môže viesť k postupnému zhoršovaniu stavu, ktoré môže prepuknúť o niekoľko rokov neskôr.
3. Priemerný čas oneskorenia odbornej pomoci medzi prepuknutím prvých príznakov duševnej poruchy a toho, že človek ich začne riešiť je 6-10 rokov. Je to zároveň čas, počas ktorého dôjde k významnému zhoršeniu duševného stavu.
4. Neliečenie duševných porúch vedie k zhoršeniu kvality života vo všetkých jeho oblastiach ako napríklad pracovnej, osobnej, sociálnej ako aj fyzickej (fyzické zdravie).
Z týchto všetkých dôvodov je podstatné aby sme my dospelí, rozumeli základom duševných porúch, vedeli identifikovať možné vznikajúce problémy a venovali im primeranú pozornosť. Je dôležité zdôrazniť, že signály netreba podceňovať ale ani preceňovať. Vždy je však dobré poradiť sa s odborníkom a pri deťoch a mládeži vytrvalo vzdelávať v oblasti budovania dobrého duševného zdravia.
KRÁTKE VIDEO:
Pozrite sa ako spoznáte, že dieťaťu nie je dobre a čo môžete urobiť pre zlepšenie stavu.
https://www.youtube.com/watch?v=qA4Z-4-BgLc&list=PL1a2CfyNCqDFHv9XSWg4RXrrdOMhAnA7Q
V závere krátkeho 5minútového videa je zoznam kontaktov pre Českú republiku. Tu je zoznam kontaktov pre SR:
Psychologická podpora pre deti a dospelých
- Pre žiakov, rodičov a učiteľov nášho gymnázia: Mgr. Kornélia Ďuríková psycholog.gymnazium@gmail.com
- IPčko.sk
Internetová linka dôvery pre mladých ľudí (od 10 rokov po ukončenie štúdia). Bezplatná psychologická pomoc formou chatu a emailu - Linka detskej istoty
116 000 alebo 116 111 - pomoc deťom a mladým ľuďom v ťažkých situáciách, aby na to neboli sami! - Linka detskej dôvery
Linka, ktorá má uši pre všetky deti 0907 401 749.
Ak ti niekto spôsobuje bolesť, ak ti ubližuje slovami, ak ťa zastrašuje a týra, ak máš problémy v rodine, v škole, s rovesníkmi, s drogami, ak sa potrebuješ zdôveriť alebo porozprávať, ak máš starosti o kamaráta, ktorého niečo trápi a nevie, na koho sa obrátiť. - Linka dôvery Nezábudka
0800 800 566. Bezplatná, anonymná 24 hodinová linka, kde môže ktokoľvek, kedykoľvek dostať pomoc od profesionálov v prípade psychickej krízy alebo konzultácie akýchkoľvek problémov spojených s duševným zdravím. - Národný ústav detských chorôb
- Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP)
Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 883 - Centrum pre liečbu drogových závislostí
Psychológ je vám k dispozícii telefonicky každý pracovný deň v čase od 9:00 do 17:00 na telefónnych číslach: 02 5341 7464 alebo 0800 800 900. - Projekt PSYCHE - projekt internetovej stránky vznikol z iniciatívy dvoch psychoterapeutov, aby zaplnila „informačnú medzeru“ pre ľudí v kríze, ale aj odborníkov hľadajúcich pomoc pre svojich pacientov.
- Slovenská psychoterapeutická spoločnosť – zoznam psychoterapeutov
- Slovenská komora psychológov – zoznam členov
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články