Ako zvládnuť prácu z domu a deti na dištančnom vzdelávaní?
- 11.02.2021 14:58
- Existujú nejaké rady pre rodiny, ktoré musia doma aj pracovať aj sa učiť?
Mnohí rodičia sú dnes vo veľmi náročných situáciách a musia sa rozhodovať medzi dvoma základnými potrebami. Na jednej strane medzi potrebou bezpečia s čím súvisí potreba mať prácu a tak zabezpečiť strechu nad hlavou, stravu, plus iné existenčné otázky a na strane druhej potreba lásky, pozornosti, podpory pre detí. Pre niekoho to môže byť ako Sofiina voľba a ťažoba takéhoto rozhodovania spôsobuje zvyšovanie stresu a napätia. Mnoho rodičov je dnes nesmierne vyčerpaných a prejavujú sa u nich psychické problémy ako úzkosti, či záchvaty paniky.
Bolo by veľmi fajn, ak by existovali univerzálne a ľahké riešenia. No v dnešnej dobe, také asi ani nie sú. Aby sme ale všetko aspoň ako-tak zvládli, ponúkame týchto pár tipov:
1. DENNÝ REŽIM
Dôležité je snažiť sa vytvoriť a udržať základný denný režim. Tak pre deti, ako aj pre dospelých. Veľmi dôležitý je spánok. Nesmieme ho podceňovať. Bez neho nevieme dobre zvládať povinnosti, sústrediť sa. Mať pravidlá a nejaký režim je naozaj nesmierne dôležité. Patrí medzi to kedy vstávam, čo zvyknem robiť ráno, poobede, podvečer, kedy idem spať. Človeku to dáva opornú kostru, vie lepšie plánovať a orientovať sa v čase. Mali by sme sa pokúšať dodržať aký-taký režim. Čiže chodiť spať v primeranom čase, vstávať v primeranom čase, dodržať rannú hygienu, prezliecť sa ráno z pyžama a podobne. Aj keď to znie banálne, všetci čo sú konfrontovaní s prácou z domu a k tomu s dištančným vzdelávaním vedia, že toto je asi teraz najťažšie. Naozaj sa treba snažiť udržať aspoň nejaký režim a pravidelné rituály.
Čo sa týka rodičov a ich práce z domu, je dobré ak si rodič presne určí koľko hodín z dňa sa bude napríklad venovať práci a koľko rodine. Nech sa tieto dva svety neprelievajú. Mať jednoducho stanovené od kedy do kedy sa budem venovať jednej úlohe a potom inej.
2. BUĎTE K SEBE A INÝM LÁSKAVÍ
Dôležité je tiež uvedomenie a hlavne pripustenie si toho, že nie vždy všetko ide podľa presne nalinajkovaného režimu. Čiže dôležité je pripustenie nedokonalosti, flexibility, nebyť perfekcionista smerom k deťom či k sebe samému. Treba vedieť odpúšťať, byť k sebe láskavý.
Taktiež pomôže, ak sa viac sústredíme na to, čo máme, čo dobré je okolo nás, ako na to, čo nemáme, čo strácame, čo nefunguje. Pod láskavosťou k sebe rozumieme aj nájsť si priestor na vlastný oddych, reset, nabratie sily. Ocenenie seba a dovolenie si niečoho čo mi robí radosť. Hovoríme častokrát o maličkostiach, ktoré človeku robia radosť a dobíjajú ho energiou.
3. SKÚSTE SI ROZDELIŤ ÚLOHY
Dôležité je rozdelenie si úloh doma. Vytvorenie si nejakého systému a plánu ako zvládnuť deň, prípadne týždeň. Dôležité je v rodine si všetko vykomunikovať, dohodnúť sa a vytvoriť si vlastný systém. Dáva to rodine stabilitu a pravidlá.
4. POŽIADAJTE O POMOC
Veľmi dôležité je nebáť sa požiadať o pomoc. Nemusíme všetko zvládať sami. Pomoc od rodiny, priateľov, blízkych nám určite pomôže prekonať náročnejšie obdobie. Nie každý môže mať možnosť požiadať o pomoc rodinu ale verím, že dobrý človek sa okolo rodiny vždy nájde.
5. CESTA JE V STREDE, NIE V EXTRÉMOCH
Taktiež pomáha, ak si uvedomíme, že cestou je hľadanie istého balansu, či rovnováhy a nie hýbanie sa v extrémoch. To znamená, že riešením nie je vykašlať sa na jedno alebo druhé ale hľadanie rovnováhy. Ako napríklad to, že budem úpenlivo strážiť dieťa, či si plní všetky povinnosti do školy a bude mi utekať práca, prípadne ma to bude znervózňovať alebo si naopak poviem, že je to jeho zodpovednosť a nechám to úplne na neho a neskôr budem riešiť mnoho iných problémov. Tá správna cesta je niekde v strede.
Dnešná doba priniesla, že sa nám zlialo domáce a pracovné, či školské prostredie do jedného a neprospieva to psychohygiene človeka. Musíme veriť a dúfať, že sa postupne vrátime k tomu, že domov bude domovom, práca prácou a škola školou.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články