• Blog školského psychológa

      • Aké je tajomstvo úspechu?
        • Aké je tajomstvo úspechu?

        • 16.05.2019 11:32
        • Úspech nie je „instatná polievka“. Neprichádza rýchlo a ľahko. Je za ním veľmi veľa práce, odhodlania, prekonávania prekážok, poučení zo zlyhania a hlavne obrovské srdce, záujem a vášeň pre vybranú aktivitu.  Akú úlohu v tom všetko hrá IQ a existuje „recept“ na úspech?
        • Často sa hovorí, že IQ je najväčším predpokladom na ceste k úspechu. Keď sa však pozrieme na životné príbehy úspešných ľudí ukazuje sa, že len to nestačí. 

           

          IQ nie je všetko

          IQ je dôležité, no len na jeho základe nemožno predpovedať úspech človeka v budúcnosti. Podľa psychologičky Angely Duckworth, autorky knihy Grit: The Power of Passion and Perseverance, tajomstvom úspechu nie je ani obrovský talent. Angela tvrdí, že rozhodujúci je špeciálny mix medzi vytrvalosťou a nadšením.

           

          Angela Duckworth strávila roky študovaním ľudí. Snažila sa pochopiť, čo stojí za úspechom úspešných ľudí. To, čo zistila, prekvapilo aj ju samu. Nešlo ani tak o inteligenčný kvocient alebo samotné známky v škole. Nebolo dôležité dokonca ani to, či niekto získal titul na najlepšej univerzite v krajine alebo červený diplom. Dôležitá bola kombinácia nadšenia a vytrvalosti. To je to, čo robí úspešných ľudí úspešnými,“tvrdí Angela. Ide teda o pevnú vôľu a .....srdce. 

           

          Odolnosť, pracovitosť a nadšenie

          Človek, ktorý je vytrvalý je zvyčajne aj neobyčajne pracovitý a hlavne odolný. Dokáže ísť vpred aj napriek všetkým prekážkam a ťažkostiam.  Nemenej podstatnou zložkou vytrvalosti, je nadšenie. Angela Duckworth zistila, že tí najúspešnejší ľudia nie sú sústredení len na výsledok, ich proste baví robiť to, čo robia. Dôležitejší ako výsledok je pre nich proces, ktorý v sebe nesie lásku k neustálemu učeniu sa, zdokonaľovaniu a realizácia samotnej činnosti prípadne povolania. 

          Angela Duckworth svoje poznania z výskumov doplňa, „Úspešní ľudia hovoria, že aj keď niektoré veci, ktoré museli robiť na svojej ceste k úspechu boli nudné, frustrujúce, alebo dokonca aj bolestivé, nikdy by ani len nepomysleli na to, aby sa vzdali. Ich vášeň ich prinútila vytrvať“. 

           

          Rovnica úspechu

          Na základe svojho výskumov vytvorila rovnicu úspechu.:

          Talent x snaha = zručnosť

          Zručnosť x snaha = úspech

           

          Tento vzorec hovorí o tom, že mať talent na niečo je veľmi málo. Potrebujete k tomu vlastnú aktivitu, snahu a neustálu prácu. Ak skombinujete talent a snahu získate zručnosť. Niečo už teda viete. No aj to je málo k úspechu. Svoju zručnosť musíte rozvíjať a teda opäť to kombinovať s prácou, vlastnou aktivitou a snahou. Až potom sa vie dostaviť úspech. 

           

          K tomu, aby celý tento proces človek zvládol, musí si vybrať aktivitu, činnosť, povolanie, v ktorom je jeho vášeň, srdce a vlastný záujem. Iba vtedy dokáže človek vstať po neuspechoch a prekonať prekážky. A dokonca silnejší a múdrejší.

           

          Snaha sa teda ráta dvakrát. Presne kvôli tomuto nie sú IQ testy účinné pri prognóze úspechu. Chýba im tá najdôležitejšia zložka rovnice, a to je osobný level snahy, čiže level vytrvalosti a nadšenia pre danú tému.

           

          A čo znamená pre prof. Duckworth talent?  „Talent je vrodená schopnosť. No vnímam ju  ako rýchlosť, ktorou sa daná schopnosť zlepšuje, keď sa jedinec snaží.

           

           

           

           

          Inšpirujme sa - príbehy

           

          Walt Disney

          Walt sa narodil v roku 1901, cestu za úspechom však nemal jednoduchú. V mladom veku odišiel zo školy, pretože sa chcel dostať do armády, čo mu však nevyšlo. Neskôr pracoval pre lokálne noviny Kansas City Star, odkiaľ bol vyhodený pre nedostatok kreativity a dobrých nápadov. Neskôr založil vlastnú spoločnosť Laugh-O-Gram, ktorá za krátku dobu zbankrotovala. Po páde prvej filmy založil s pomocou Roya spoločnosť Disney Brohers Studio s účelom produkovania animovaných filmov. Až o päť rokov neskôr, v roku 1928, vytvoril legendárnu postavičku Mickeyho Mousa, po ktorej nasledovalo množstvo úspešných rozprávok.

           

          Charles Darwin

          Charlesa podkladal za zlyhanie aj jeho vlastný otec. Darwin pre svoj záujem o prírodu zanechal štúdium medicíny na univerzite v Edinburghu, čo sa jeho otcovi vôbec nepáčilo. Potom sa zapísal na štúdium na Cambridge, avšak uvedomil si, že to nie je pre neho a opäť zo školy odišiel. Všetci ho pokladali za priemerného človeka s nízkym intelektom. Dnes ho však celý svet vníma ako jedného z najvplyvnejších ľudí v oblasti vedy, pretože naše súčasné chápanie sveta je založené na jeho vedeckých teóriách.

           

           

           

          Thomas Edison

          Bol to neustále zvedavý človek, nikdy sa nevzdával a rád sa učil z predchádzajúcich chýb. Má zaregistrovaných 1093 patentov. Má slávnu myšlienku: “Moja cesta k objaveniu žiarovky bola dlhá. Ale nikdy som nezlyhal. Objavil som LEN 10 000 iných ciest, ktoré nefungovali!”

           

           

          J.K. Rowling

          Autorka kníh o “Harry Potterovi”. 

          Kniha o mladom čarodejníkovi bola odmietnutá 12 vydavateľskými domami. Joanna sa ale nevzdávala. Na knihe stále pracovala, upravovala ju, nechala sa inšpirovať inými spisovateľmi. Bola oddaná, tvrdo pracujúca a odvážna. Po mnohých neúspechoch jej kniha nakoniec vyšla a stala sa jednou z najpredávanejších kníh vôbec…

           

          Michael Jordan

          Michael je známy ako hráč basketbalu. Ako dieťa mal často problém so svojou výškou, pretože bol na basketbal príliš nízky. Ako 15-ročný plakal, keď sa nedostal do basketbalového tímu, avšak namiesto toho, aby sa vzdal, ho jeho mama presvedčila, nech sa snaží ďalej. Svoje neúspechy využil ako motiváciu. Vo veku 21 rokov vstúpil do NBA ako hráč Chicago Bulls. So svojím tímom vyhrali 6 krát šampionát. Dnes je Michael známy ako najlepší hráč basketbalu. Sám o sebe raz povedal: "Viac, ako 9 000 krát som netrafil. Prehral som viac, ako 300 zápasov. 26 krát mi verili, že získam finálny bod, ale netrafil som. Stále dokola som zlyhával. A to je dôvod, prečo som uspel."

           

        • Naspäť na zoznam článkov