Rozvoj potenciálu človeka, charakterové silné stránky človeka a pozitívna psychológia
- 04.04.2019 19:18
Aristotel povedal:“ Dobrými sa stávame konaním dobra, dobrých skutkov, cvikom a zvykom.“ Citát hovorí o tom, že mať dobré charakterové vlastnosti je nadobudnutá schopnosť, nie vrodená. Učíme sa nim tak, že si ich precvičujeme, opakujeme neustále, dookola. Najdôležitejším bodom tejto úvahy je to, že charakteru sa učíme. Nie je to niečo fixné, stabilné. Vieme si ho zdokonaľovať a neustále na sebe pracovať.
Pozitívna psychológia
Aristoteles a jeho učenie sú základom témy charakter, ktorú opätovne otvorila pozitívna psychológia. Ide o mladý psychologický smer, ktorý pracuje s úvahou, že „Zdravie je viac ako len neprítomnosť choroby.“
Doterajšia psychológia sa sústredila na odstránenie toho negatívneho, zničujúceho v živote človeka ako napríklad depresia, úzkosť, násilie, závislosti. Profesor Corey Keys, ktorý sa venuje verejnému zdraviu však prišiel s prístupom, (ktorý neskôr rozvinul profesor Seligman - autor pozitívnej psychológie), ktorý hovorí o tom, že k tomu, aby sme boli mentálne zdravý potrebujeme dva smery. Jeden, ktorý hovorí o odstránení negatívneho, no aj druhý, ktorý hovorí o rozvoji človeka a podporuje jeho pozitívne stránky.
Odstránenie negatívneho Podpora pozitívneho
Depresia Nádej
Úzkosť Optimizmus
Násilie Vďačnosť
Negativný rozmer Pozitívny rozmer
Neutrál
Ak by sme to mali prirovnať ku krásnej rozkvitnutej záhrade, tak......Ak chceme mať úžasnú záhradu plnú kvetov, „zdravej prírody“, musíme aj okopávať, aj vytrhávať burinu, no aj polievať, starať sa, o ňu, kvety potrebujú slnko atď. Obe tieto zložky sú dôležité. Jedno bez druhého sa nedá.
Pozitívna psychológia je práve tá rozvojová časť psychológie. Otvára pojmy, ktoré boli na mnoho rokov vytlačené na okraj spoločenských vied a dotýkali sa len filozofie. Pracuje s pojmami ako silné stránky človeka, rozvoj, potenciál, charakter, životná rovnováha, láska, nádej, vytrvalosť, odvaha, učenie, šťastie atď...
Pozitívna psychológia – príbeh vzniku
Pozitívna psychológia vznikla v roku 2000. Práve profesor Seligman bol v tomto roku zvolený za prezidenta Americkej asociácie psychológov a predniesol reč, v ktorej hovoril o potrebe venovať sa aj inej časti psychológie ako len patológii. V tom čase to bol vysoko uznávaný odborník na depresiu a autor všeobecne uznávanej teórie Naučenej bezmocnosti. Tá napríklad patrí medzi kľúčové teórie pri práci s týranými ženami alebo pri domácom násilií. V 70-tych rokoch minulého storočia zrealizoval Martin Seligman výskum s laboratórnymi myšami, ktoré vystavil prostrediu, z ktorého nebolo úniku. Počas výskumu si všimol, že väčšia časť myší sa po istom čase vzdala a vlastne bezmocne rezignovala. Druhá časť myší však bojovovala, nevzdala sa a nepodľahla. Začal si klásť otázku, ako je to možné. Zároveň si ako odborník na depresiu, všimol, že ak sa pacient z depresie dostal, ešte to neznamenalo, že vie žiť život po akom túžil, prípadne sa veľmi ťažko posúval ďalej. Všetky skúsenosti, vedomosti ho viedli k tomu, aby v 90-tych rokoch vytvoril veľkú skupinu odborníkov. Ich úlohou bolo hľadať odpovede na otázky ako, "Ako je možné, že v krajinách s najväčším nárastom HDP sa úroveň šťastia zvýšila len minimálne? Prečo máme tak vysoký stupeň depresie“? „ Čo sa stane s človekom, ktorý sa dostane z depresie? Dokáže žiť automaticky šťastný život?“ "Ako rozvíjať kvalitu života a potenciál človeka?“ Otázok a zistení bolo veľa. Nakoniec to vyústilo do vzniku psychologického smeru – pozitívna psychológia.
Jednou z nosných tém ktorým sa pozitívna psychológia venuje sú aj silné stránky charakteru.
Charakter človeka
Ak hovoríme o charaktere, musíme si zadefinovať čo pod tým myslíme. Ide o skupinu morálnych a etických vlastnosti, ktoré ovplyvňujú naše rozmýšľanie, rozhodovanie a správanie.Je to to, kým vo svojom vnútri sme.
Charakterové silné stránky boli vlastne vytvorené Martinom Seligmanom a Chrisom Petersonom ako protipól Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch a Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Stali sa zároveň kostrou pozitívnej psychológie.
Tvorba zoznamu silných stránok bol náročný a niekoľkoročný projekt, v ktorom sa odborníci snažili identifikovať základné cnosti a silné stránky osobnosti. Tím profesionálov, ktorý zahŕňal historikov, sociólógov a psychológov vykonali rozsiahlu štúdiu základných diel všetkých svetových náboženstiev a filozofických tradícií. Zoznam literatúry zahŕňal od Aristotela, Platóna, Akvinského, cez starý zákon, Talmud, Konfúcia, Lao-c ́eho, samurajský kódex Bushidó, Korán, Upanishády až po Benjamina Franklina. Nakoniec bol vytvorený zoznam 24 pozitívnych silných stránok osobnosti, ktoré boli zaradené do 6 základných kategórií, nazvané cnosti.
6 cností a 24 silných stránok osobnosti
1. MÚDROSŤ A POZNANIE
a) zvedavosť, záujem o svet
b) láska k učeniu a vzdelaniu
c) otvorenosť, kritické myslenie
d) tvorivosť, originalita, vynaliezavosť
e) sociálna a emočná inteligencia
f) vhľad a múdrosť
2. ODVAHA
a) statočnosť
b) vytrvalosť, pracovitosť
c)integrita, autentičnosť, úprimnosť
3. LÁSKA A ĽUDSKOSŤ
a) láskavosť a štedrosť
b) láska, schopnosť milovať a byť milovaný
4. SPRAVODLIVOSŤ
a) občianska, sociálna zodpovednosť, týmová práca
b) spravodlivosť a nestrannosť
c) vodcovstvo, schopnosť viesť druhých
5. ZMIERLIVOSŤ
a) sebakontrola
b) opatrnosť
c) pokora, skromnosť
6. TRANSCENDENCIA
a) zmysel pre krásu
b) vďačnosť
c) nádej, optimizmus
d) spiritualita
e) odpustenie
f) zmysel pre humor
g) vitalita, elán, nadšenie
Krátke video so slovenskými titulkami o silných stránkach charakteru človeka:
24 silných stránok charakteru
1 . Kreativita, tvorivosť, originálnosť, vynaliezavosť
Ide o originalitu a produktivitu v myslení a konaní. Schopnosť hľadať nové riešenia. Zahŕňa aj umelecké výtvory, ale neobmedzuje sa nutne len na ne.
2. Zvedavosť, záujem, vyhľadávanie nového, otvorenosť novým skúsenostiam
Prejavovanie záujmu o získavanie skúseností pre ne samotné, fascinácia novými vecami a témami, bádanie a objavovanie.
3. Kritické myslenie, otvorenosť mysle, úsudok
Premýšľanie a posudzovanie vecí zo všetkých možných uhlov pohľadu. Nečinenie unáhlených záverov a schopnosť zmeniť názor vo svetle nových dôkazov, čiže spravodlivé zvažovanie všetkých pre a proti.
4. Láska k učeniu sa
Osvojovanie si nových schopností aznalostí, zvládanie nových tematických celkov od samoštúdia alebo v rámci formálnej výuky. Súvisí so zvedavosťou, ale presahuje ju tendenciou jedinca rozlišovať svoje doposiaľ dosiahnuté poznanie systematickým spôsobom.
5. Vhľad a múdrosť
Schopnosť dať múdru radu druhým, uplatnenie takého pohľadu na svet, ktorý je pre daného človeka aj pre ostatných zmysluplný.
6. Statočnosť, udatnosť
Neuhýbanie pred ohrozením, výzvou, problémami alebo bolesťou, vyjadrovanie svojho názoru i proti opozícii, zachovanie sa podľa vlastného, aj keby nepopulárneho presvedčenia. Zahŕňa fyzickú odvahu, ale neobmedzuje sa len na ňu.
7. Vytrvalosť, pracovitosť, neúnavnosť
Vytrvanie v činnosti navzdory prekážkam a problémom, dokončovanie začatého, zažívanie pocitu spokojnosti zo splnených úloh.
8. Čestnosť, integrita, autentickosť, úprimnosť
Pravdovravnosť, úprimná sebaprezentácia, nepredstieranie, prijímanie zodpovednosti za vlastné prežívanie a jednanie.
9. Vitalita, radosť, elán, nadšenie, energickosť
Nadšený a energický prístup k životu, nerobenie vecí len napoly alebo len z povinnosti, prežívanie života ako dobrodružstvo, čulosť a aktivita.
10. Láska
Váženie si blízkych osobných vzťahov s druhými ľuďmi, obzvlášť s tými, ktorí zdieľanie a starostlivosť opätujú, udržanie dôverného vzťahu.
11. Láskavosť, veľkorysosť, starostlivosť, súcit, altruistická láska, prívetivosť
Konanie láskavosti a dobrých skutkov, pomoc druhým a starostlivosť o nich.
12. Sociálna vnímavosť, Sociálna inteligencia, emočná inteligencia
Vnímavosť voči pocitom a motívom druhých ľudí i svojich vlastných, znalosť toho, ako sa vhodne zachovať v rôznych sociálnych situáciách, poznanie toho, čo ostatných motivuje.
13. Tímová práca, občianstvo, sociálna zodpovednosť, lojálnosť
Schopnosť dobre pracovať ako člen skupiny alebo tímu, lojalita voči skupine, podieľanie sa na spoločenských aktivitách, zdieľanie.
14. Spravodlivosť, nestrannosť
Čestné a spravodlivé jednanie so všetkými ľuďmi, nenechať sa pri rozhodovaní ovplyvniť osobnými pocitmi, poskytnúť všetkým rovnaké príležitosti.
15. Vodcovstvo
Povzbudzovanie skupiny, ktorej je človek členom, k dosiahnutiu úspešného výkonu, udržiavanie dobrých vzťahov v skupine, organizácia skupinových aktivít a dohliadanie na ich priebeh.
16. Odpustenie a milosrdenstvo
Odpustenie tým, ktorí sa previnili, prijímanie druhých a ich nedostatkov, schopnosť dať ľuďom druhú šancu, nebyť pomstychtivý.
17. Pokora a skromnosť
Nepovažovanie sa za výnimočného, nesnažiť sa byť stredobodom záujmu, nechať za seba hovoriť svoje činy.
18. Obozretnosť
Opatrnosť pri rozhodovaní, zbytočne neriskovať, nehovoriť a nerobiť to, čo by človek neskôr ľutoval.
19. Sebakontrola, autoregulácia
Uzmierovanie svojho prežívania a konania, disciplinovanosť, ovládanie túžob a emócií.
20. Vnímanie krásneho, zmysel pre krásu a dokonalosť, úcta, úžas, nadchnutie sa
Vnímavosť voči kráse, ocenenie dokonalosti a vynikajúcich výkonov v rôznych oblastiach života – od prírodných krás cez umenie, matematiku, vedu až po každodenné skúsenosti.
21. Vďačnosť
Uvedomenie si dobrých vecí, ktoré sa dejú a prežívanie vďačnosti za ne, umenie vyjadriť vďaku.
22. Nádej, optimizmus, orientácia na budúcnosť
Očakávanie od budúcnosti len to najlepšie, aktívne dosiahnuť ciele, presvedčenie, že je možné dospieť k lepšej budúcnosti.
23. Humor, zmysel pre humor, hravosť
Všímanie si svetlých stránok života, mať rád zábavu a doberanie sa, vedieť ostatných rozveseliť a rozosmiať, vedieť žartovať (nie len rozprávať vtipy).
24. Viera, spiritualita, zbožnosť, zmysel
Ucelená predstava o vyššom účele a zmysle sveta, poznanie svojho miesta v poriadku vesmíru, zmysel života a viera, ktorá človeka vedie, formuje a je zdrojom útechy.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články