• Blog školského psychológa

      • O ideáloch krásy v dospievaní, pocitoch dokonalosti a iných témach.
        • O ideáloch krásy v dospievaní, pocitoch dokonalosti a iných témach.

        • 09.05.2022 09:23
        • Dospievanie je nádherné obdobie života, no vie byť aj poriadne náročné. V dnešnom svete plného ideálu krásy, nie je vôbec jednoduché prejsť týmto obdobím, ktoré je charakteristické množstvom zmien. Vybudovať si vľúdny a rešpektujúci vzťah k sebe a svojmu telu, vie byť poriadna výzva.

           

        • Neustály príval upravených fotiek tiel, diét a na spaľovanie zameraných workoutov má na nás väčší vplyv, ako si myslíme. Pokiaľ to k sebe púšťame, ľahko sa stane, že o svojom tele začneme pochybovať, necítime sa v ňom dobre. Máme pocit, že ho musíme meniť, aby sme boli prijímaní a úspešní.

           

          Ponúkam pár situácií, s ktorými sa dospievajúci človek môže stretnúť, práve pri tejto téme a pár nápadov, ako sa v týchto situáciách zorientovať.

           

          1. V dospievaní sa mi začala meniť postava a hanbím sa za to.

          Je normálne, že sa tvoje telo mení. Každý máme iné genetické dispozície, preto sa táto zmena u každého z nás odohráva v trochu inom čase a inou rýchlosťou. 

           

          Možno sa kvôli tomu cítiš neisto. Mysli na to, že týmto obdobím musí prejsť každý z nás a že to nebude trvať večne. 

           

          Tvoje telo sa pod vplyvom hormónov môže veľmi zmeniť. Buď v kľude. Všetko je v poriadku. Situácia sa o chvíľu ukľudní. Rozhodne nezačínaj s drastickými diétami, veľkým cvičením, ktoré v tomto období predstavujú obrovské riziko pre tvoj metabolizmus a organizmus.  

           

          Nenechávaj si nepríjemné pocity pre seba, porozprávaj sa o nich s niekým komu veríš. Zver sa čo ťa trápi. 

           

          2. Profily, ktoré na sociálnych sieťach sledujem, vo mne vyvolávajú pocit, že nie som dosť dobrá/dobrý a nikdy nebudem tak šťastná/ný ako oni.

          Vieme, že sociálne siete nie sú realita. Napriek tomu na nás virtuálne profily ľudí, ktorých sledujeme majú väčší vplyv, ako si myslíme. Veľmi ľahko sa dá totiž navodiť dojem, že naše životy, telá a skúsenosti nie sú tak dobré ako tých, ktorých sledujeme. Berieme ich potom za nespochybniteľné vzory, podľa ktorých si staviame vlastné životy s vidinou, že budeme ešte lepší, úspešnejší a šťastnejší ako oni. 

           

          Online prostredie vie byť inšpirujúce a podporné ale tiež nemusí. Ty sám sa rozhoduješ koho sleduješ a koho nesleduješ. Všímaj si, ako ťa ovplyvňuje obsah, ktorý na internete pozeráš. Pokiaľ príspevky daného človeka vyvolávajú v tebe nepríjemné pocity, ničia ti náladu alebo zvyšujú nároky na teba samého, NESLEDUJ HO. 

           

          Je tiež úplne v poriadku dať unfollow ľuďom, ktorých osobne poznáš. To, že ich zmažeš alebo skryješ zo sociálnych sieti, ešte neznamená, že ich mažeš zo svojho života. 

           

          Tu je 8bodov, ktoré ti pomôžu zorientovať sa, koho sledovať alebo nesledovať na sociálnych sieťach.

           

          3. Chcem byť perfektná/perfektný vo všetkom, čo robím. Príprave dávam 100% svojej energie a času. 

          Skús sa zamyslieť nad tým, čo ťa k tomuto vedie. Čo by sa stalo keby si niekde ubrala/ubral?

           

          Niekedy vyvíjame tlak sami na seba, inokedy túžime byť pozitívne hodnotení druhými. Problém nastáva, keď sa upneme na predstavu, že sa budeme cítiť lepšie iba vtedy, ak budeme podávať perfektný výkon a robiť veci tak, ako by sa „správne“ robiť mali.

           

          Z úspechov sa treba vedieť potešiť, no spokojnosť a šťastie je komplexnejší jav.  Kvalite života pomáha, ak vieme svoj život trochu spomaliť. 

           

          Skús sa naučiť rozlišovať, ktoré aktivity sú pre teba dôležité a chceš sa im venovať viac a naopak tie, ktorým budeš venovať menej pozornosti. Zabudni na predstavu, že existuje dokonalosť vo všetkom. Niečo také neexistuje. Neboj sa urobiť chyby, pretože práve vďaka nim sa učíme.

           

          4. Ľudia v mojom okolí často komentujú, čo jem a ako vyzerám.

          Neboj sa dávať jasne najavo, že ti takéto poznámky nerobia dobre. Ľudia si často neuvedomujú, ako veľmi ťa môžu zneisťovať. Komentovanie jedálnička alebo postavy neprináša v konečnom dôsledku žiaden úžitok. Dospievanie nie je rozhodne obdobie, kedy by bolo vhodné s jedlom výraznejšie experimentovať. 

           

          To, ako sa o svoje telo staráš počas dospievania, ovplyvňuje, ako ti bude fungovať v dospelosti metabolizmus. Je dôležité dávať mu čo potrebuje a zároveň nerobiť z jedla zbytočnú vedu. Množstvo ľudí a výrobcov sa na trendoch priživuje a hovoria nám, čo by sme mali alebo nemali jesť. Aj preto je stále ťažšie počúvať, aké správy nám vlastné telo vysiela. 

           

          Podstatné je vzťah s jedlom si nepokaziť a veriť vlastnému telu a jeho signálom. Je to jednoduchšie, než sa vo svete sociálnych sietí môže zdať. 

           

          5. Schudla/schudol som pár kíl. Ľudia v mojom okolí ma zrazu chvália a ja mám strach, že opäť priberiem a stratím ich pozornosť.

          To ako vyzerám, vôbec nič nehovorí o tom, aký človek si. Dnešná doba bohužiaľ prináša, že sa ako spoločnosť prehnane zameriavame na vonkajšok. Skús si ale uvedomiť, akú malú a krátkodobú hodnotu majú tieto typy ocenení. 

           

          Pocit, že sa o nás iní ľudia zaujímajú potrebuje zažívať každý. Oceňovaním zovňajšku však získavame pozornosť iba na chvíľu a často ho vystrieda obava, že už opäť nepríde. Človek potom môže pociťovať tlak a má tendenciu robiť pre dokonalý vzhľad viac a viac a viac ... Je to začarovaný bludný kruh. Nezabudni, že takto dávaš kľúč od vlastného sebavedomia niekomu inému. A ten by mal patriť iba tebe. 

           

          Skús svojim blízkym a kamarátom ukázať, aký si ČLOVEK – čo ťa baví, aký film ťa v poslednej dobe zaujal, aký je tvoj názor na to, či ono...Daj ľuďom šancu aby sa mohli o teba viac zaujímať a navzájom ste sa lepšie spoznali. 

           

          Spracované podľa projektu 3P. Viac na https://www.jsme3pe.cz

           

          Kontakty a pomoc:

          1. Linka Chuť žiť  (bezplatná poradenská linka zameraná na poruchy príjmu potravy, a témy spojené s telom, jedlom, sebaprijatím a bodyshamingom)

          0800 221 080

          www.chutzit.sk

          2. Pre žiakov, rodičov a učiteľov gymnázia: Mgr. Kornélia Ďuríková, psycholog.gymnazium@gmail.com

           

          3. Viac aj na blogu školského psychológa

           

        • Naspäť na zoznam článkov