• Blog školského psychológa

      • Objavili nový typ inteligencie
        • Objavili nový typ inteligencie

        • 29.01.2020 16:40
        • Ide o jediný typ inteligencie, ktorý sa rozvíja pomocou spolupráce a je zameraný na rozmer MY a nie JA. 
        • To ako dlho budeme žiť, ako budeme zdraví, akú kvalitu života budeme mať, či budeme spokojní, šťastní a ako sa nám podarí rozvíjať náš potenciál, závisí z veľkej miery od medziľudských vzťahov. Človek je tvor spoločenský a každý z nás túži mať dobré medziľudské vzťahy. 

           

          Kvalitou medziľudských vzťahov sa dlhé roky zaoberala Judith E. Glaser. Vo svojom výskume dokázala spojiť samostatné disciplíny - komunikáciu, psychológiu, neurovedu, sociológiu, firemnú a jazykovú antropológiu do jedného konceptu a vytvorila nový typ inteligencie – Konverzačná inteligencia.  

           

          Konverzačná inteligencia je schopnosť človeka nadväzovať s ostatnými ľuďmi kontakty, rozvíjať ich a orientovať sa v nich. Je to kompetencia, ktorú je možné kultivovať a zlepšovať. Ide o jediný druh inteligencie, ktorý sa prehlbuje vtedy, ak spolupracujeme, pracujeme s inými. Iné druhy inteligencie nesú v sebe rozmer JA, sú zamerané na jednotlivca. Pričom konverzačná inteligencia má rozmer MY, existuje ako spoločné úsilie a zvyšuje mieru medziľudských vzťahov.

           

          Konverzačná inteligencia ponúka rámec a postupy ako môžu jednotlivci, či celé skupiny v akejkoľvek situácii správne počúvať, zápajať sa do rozhovoru, formovať a ovplyvňovať konkrétnu situáciu a jej budúcnosť. Jej využívaním sa zdokonaľuje kultúra kolektívu, vzťahu, firmy a to nám pomáha dosahovať lepšie výsledky. 

           

          Čo prebieha v človeku počas komunikácie?

          Jedným z jej najväčších prínosov je prepojenie neurovied a ľudskej komunikácie. Prostredníctvom súčasných vedomostí z oblasti skúmania mozgu, neurochémie, neurobiológie, či neuropsychológie objasnila Judith Glaser „biológiu komunikácie“. Glaser spojila odborníkov z odborov komunikácia, psychológia, psychiatria, neurológia, endokrinológia, sociológia, manažment a iných, a pomohla vysvetliť čo prebieha v človeku počas komunikácie, aký to má dopad na jednotlivca, medziľudské vzťahy a rast prípadne úpadok spoločnosti. Hovorí: „Každý rozhovor s človekom má svoju chemickú zložku. Rozhovory dokážu ovplyvniť ľudský mozog. Stimulujú produkciu hormónov a neurotransmiterov, podporujú telesnú sústavu a neurónové dráhy, menia chémiu celého ľudského tela a to nie len v okamihu ale možno aj na celý život. Rozhovor je komplený proces, ktorý vyvoláva myšlienky, pocity, otázky, ktoré následne spúšťajú celé chemické procesy v tele.“

           

          V spolupráci s vedcami popísala ako sa správa mozog počas rozhovoru, ktoré centrá sa aktivujú, aká neurochémia v človeku prebieha a prečo človek koná tak, ako koná. Tieto znalosti následne preniesla do praxe, veľmi zrozumiteľne vysvetlila a priniesla praktické riešenia.

           

          Konverzačná inteligencia ponúka mnohé odpovede a návody ako sa predrať množstvom problémov, zlepšiť medziľudské vzťahy a nakoniec zažiť individuálny a spoločný úspech. 

           

          Úspech spoločnosti závisí na kvalite našej kultúry, ktorá závisí na kvalite našich vzťahov, ktoré závisia na kvalite našich rozhovorov. Všetko sa totižto odohráva prostredníctvom konverzácie.“

                                                  - Judith Glaser -

           

        • Naspäť na zoznam článkov