• Blog školského psychológa

      • 6 krokov k zlepšeniu mentálneho zdravia v „techno-dobe.“
        • 6 krokov k zlepšeniu mentálneho zdravia v „techno-dobe.“

        • 08.11.2019 11:17
        • ...
        • 1. Všímavosť a uvedomenie si toho, čo v tejto chvíli robím, prečo to robím a aký dopad bude mať môj konkrétny krok na mňa a ľudí okolo mňa. Je to základný krok k tomu, aby som mal seba, technológie, ako aj svoje mentálne zdravie pod kontrolou. Aj keď to znie jednoducho, nie je to také ľahké. No dá sa to. Významnou mierou tomu napomáhajú aktivity zamerané na zlepšenie pozornosti, koncentrácie a skľudnenia.

          2. Digitálny detox

          Ide o cielené obmedzovanie kontaktu s technológiami počas určitého časového úseku. Počas tejto doby sa odpojíme od technológií a dovolíme nášmu mozgu oddýchnuť si. Je to nesmierne dôležité,  pretože aj náš mozog potrebuje svoju prestávku. Potrebuje sa odpojiť od rýchleho prísunu informácií, megarýchlemu tempu spracovávanie dát. Potrebuje proste spomaliť.  Digitálny detox je tiež obdobie počas ktorého rozvíjame iné ako digitálne zručnosti a koncentrujeme sa na mnohé iné podnety.

          3. Spánok

          Spánok je nesmierne dôležitý. Teenageri potrebujú spať minimálne 7-8 hodín. Bohužiaľ v dnešnej dobe je to vidieť menej a menej. Ak spíme málo naše telo nie je schopné zregenerovať sa, mozog si neoddýchne a my nie sme schopní normálne fungovať. Nedostatok spánku má potom za následok zvyšovanie stresových hormónov v tele a my nevieme plnohodnotne prežiť dni. Kvalita nášho života „vďaka“ tomu klesá.

          4. Mikro-kroky k zlepšeniu mentálneho zdravia

          Nehovorte o veľkých zmenách. Nesnažte sa zmeniť všetko hneď a naraz. Naozaj platí, „pomaly ďalej zájdeš.“ Robte malé krôčiky. Ako napríklad to, že si nevezmete svoj mobil ku posteli. Nechajte ho mimo svojho dosahu. Znižujte tým svoje pokušenie a nutkanie, siahnuť po ňom.

          5. Vďačnosť

          „Nie šťastní ľudia sú vďační ale vďační ľudia sú šťastní.“, hovorí známy citát. Uvedomovanie si dobrých veci okolo seba, dobrých ľudí okolo seba, dobrých a príjemných chvíľ, ako aj preukazovanie malých činov vďačnosti, nás robí zdravšími, spokojnejšími. Preto skúste každý večer alebo hneď ráno, predtým než vstanete porozmýšľať a pripomenúť si, čo všetko dobré sa Vám v ten deň alebo deň predtým udialo. Porozmýšľajte chvíľu nad tým. Trénujete sa tak k cielenému vyhľadávaniu tých veci, či  udalostí okolo seba, ktoré vás robia šťastnými. A to nás naozaj robí zdravšími.

          Nezabúdajte tiež, ukazovať svoju vďačnosť malými skutkami ako napríklad:

          • Poďakujte

          • Usmejte sa

          • Vnímajte a aktívne počúvajte

          • Pomôžte, poraďte

          6. Pohyb

          Pozitívny vplyv pohybu a fyzickej aktivity na zdravie človeka je všeobecne známy. Nemusíte ale chodiť do fitka, či začať trénovať na maratón. Stačí sa poprechádzať a napríklad všímať si pekné veci okolo seba.

           

        • Naspäť na zoznam článkov