• Blog školského psychológa

• STOP STIGMA - nebojme sa hovoriť o duševných chorobách

• 22.10.2021 12:01
        • Aké sú mýty a pravdy o duševných chorobách? Pozrite si pár vzdelávacích videí, ktoré sa týkajú destigmatizácie (odsudzovainia) duševných chorôb a ľudí s duševnými chorobami.
        • Keď hovoríme o duševnom zdraví musíme vnímať jeho dve roviny. Na jednej strane sú to duševné choroby a na strane druhej, dobré duševné zdravie. Pri duševných chorobách sa musíme snažiť o destigmatizáciu celej problematiky, vzdelávať o duševných chorobách a informovať o formách podpory a liečby duševných porúch. Tu je pár mýtov o duševných chorobách (zdroj: Národní ústav duševního zdraví ČR)

Mýtus č. 1:

DUŠEVNÚ CHOROBU MÁ IBA NIEKTO

Pravda:

Podľa Svetovej  zdravotníckej organizácie má jeden zo štyroch ľudí skúsenosť s duševnou chorobou. Týka úplne každého. Všetkých vekových kategórií, vzdelanostných a ekonomických skupín obyvateľstva, či rôznych kultúr.

Mýtus č. 2:

DUŠEVNÁ CHOROBA JE PREJAV OSOBNÉHO ZLYHANIA

Pravda:

Duševná choroba nie je charakterová vada. Je ovlyvnená mnohými faktormi. Tak genetickými, biologickými či sociálnymi. Vyhľadať pomoc je prejav odvahy a vnútornej sily.

Mýtus č. 3:

ZDRAVOTNÝ STAV ĽUDÍ S DUŠEVNÝM OCHORENÍM SA NIKDY NEZLEPŠÍ

Pravda:

Nie je to pravda. Väčšina ľudí vyzdravie a človek so správnom pomocou, podporou vie viesť kvalitný a plnohodnotný život.

Mýtus č.4 :

DUŠEVNÚ CHOROBU ZVLÁDNEM SÁM

Pravda:

Pomoc odborníka, rodiny a okolia je nevyhnutná.

Zoznam kontaktov:

Psychologická podpora pre deti a dospelých

1. Pre žiakov, rodičov a učiteľov nášho gymnázia: Mgr. Kornélia Ďuríková psycholog.gymnazium@gmail.com

2. IPčko.sk
          Internetová linka dôvery pre mladých ľudí (od 10 rokov po ukončenie štúdia). Bezplatná psychologická pomoc formou chatu emailu

3. Linka detskej istoty
          116 000 alebo 116 111 - pomoc deťom a mladým ľuďom v ťažkých situáciách, aby na to neboli sami!

4. Linka detskej dôvery
          Linka, ktorá má uši pre všetky deti 0907 401 749.
          Ak ti niekto spôsobuje bolesť, ak ti ubližuje slovami, ak ťa zastrašuje a týra, ak máš problémy v rodine, v škole, s rovesníkmi, s drogami, ak sa potrebuješ zdôveriť alebo porozprávať, ak máš starosti o kamaráta, ktorého niečo trápi a nevie, na koho sa obrátiť.

5. Linka dôvery Nezábudka
          0800 800 566. Bezplatná, anonymná 24 hodinová linka, kde môže ktokoľvek, kedykoľvek dostať pomoc od profesionálov v prípade psychickej krízy alebo konzultácie akýchkoľvek problémov spojených s duševným zdravím.

6.Národný ústav detských chorôb

Pozrite si zaujímavé videá: