• Blog školského psychológa

• Nebojme sa hovoriť o duševných chorobách

• 22.10.2021 10:19
        • Keď hovoríme o duševnom zdraví, mali by sme vnímať jeho dve roviny. Na jednej strane je to diskusia o duševných chorobách a na strane druhej to, ako sa starať o dobré duševné zdravie. Pri duševných chorobách sa musíme snažiť o destigmatizáciu celej problematiky, vzdelávať o duševných chorobách a informovať o formách podpory a liečby duševných porúch.

• Keď hovoríme o deťoch a mládeži, musíme sa veľmi intenzívne venovať predovšetkým podpore a rozvoju dobrého duševného zdravia. Znamená to hovoriť o tom,  čo to dobré duševné zdravie je, z čoho sa skladá,  ako sa o neho starať, ako rozvíjať tie zložky, ktoré podporujú  kvalitu života, duševnú pohodu, životnú spokojnosť a rovnováhu, učia zvládať životné záťaže, a tak podporujú psychickú odolnosť. Ak totiž máme zručnosti, ktoré tento rozmer podporujú, máme väčšiu šancu žiť dobrý, kvalitný život a vieme lepšie zvládať životné výkyvy.

Ako som v úvode uviedla, veľmi dôležité je ale aj hovoriť o duševných chorobách, vedieť ich rozpoznávať, poznať základné signály, ktoré poukazujú na možný vznik duševnej choroby a vedieť kde sa obrátiť, keď potrebujeme odbornú pomoc. Povedzme si preto pár faktov o duševných chorobách, ktoré súvisia s deťmi a mládežou:

1. Depresívne a úzkostné poruchy patria k najčastejším psychickým problémom dnešnej doby.

2. Očakáva sa, že budúca pandémia nebude iba vírusová, ale bude to pandémia duševných porúch.

3. Viac ako 50% duševných chorôb začína pred vekom 14 rokov a 75% duševných chorôb  začína pred vekom 24 rokov.

4. Viac ako 50% všetkých ochorení adolescentov má psychický základ.

5. 1 z 5 detí vo veku 13 – 18 rokov má alebo môže mať vážne duševné problémy.

6. 1 z 20 adolescentov zažije niektorú z foriem porúch príjmu potravy. Častejšie sa tento problém týka dospievajúcich dievčat, avšak aj chlapci sú v ohrození.

7. Od roku 2009  do 2018 vzrástol počet detí s nejakou psychickou poruchou na Slovensku až o 72,1%! Výrazný nárast je u detí vo veku 15-19 rokov.

8. Samovraždy  sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí adolescentov vo svete.

V tejto súvislosti je potrebné uviesť aj nasledovné:

1. Väčšina ľudí nevyhľadá odbornú pomoc.

2. 70% dospievajúcich, ktorí zažívajú nejakú formu duševných problémov, či zhoršené duševné zdravie nedostanú včas primeranú podporu, usmernenie a odbornú pomoc. To môže viesť k postupnému zhoršovaniu stavu, ktoré môže prepuknúť o niekoľko rokov neskôr.

3. Priemerný čas oneskorenia odbornej pomoci medzi prepuknutím prvých príznakov duševnej poruchy a toho, že človek ich začne riešiť je 6-10 rokov. Je to zároveň čas, počas ktorého dôjde k významnému zhoršeniu duševného stavu.

4. Neliečenie duševných porúch vedie k zhoršeniu kvality života vo všetkých jeho oblastiach ako napríklad pracovnej, osobnej, sociálnej ako aj fyzickej (fyzické zdravie).

Z týchto všetkých dôvodov je podstatné aby sme my dospelí, rozumeli základom duševných porúch, vedeli identifikovať možné vznikajúce problémy a venovali im primeranú pozornosť. Je dôležité zdôrazniť, že signály netreba podceňovať ale ani preceňovať. Vždy je však dobré poradiť sa s odborníkom a pri deťoch a mládeži vytrvalo vzdelávať v oblasti budovania dobrého duševného zdravia.

KRÁTKE VIDEO:

Pozrite sa ako spoznáte, že dieťaťu nie je dobre a čo môžete urobiť pre zlepšenie stavu.

V závere krátkeho 5minútového videa je zoznam kontaktov pre Českú republiku. Tu je zoznam kontaktov pre SR:

Psychologická podpora pre deti a dospelých

1. Pre žiakov, rodičov a učiteľov nášho gymnázia: Mgr. Kornélia Ďuríková psycholog.gymnazium@gmail.com
          2. IPčko.sk
            Internetová linka dôvery pre mladých ľudí (od 10 rokov po ukončenie štúdia). Bezplatná psychologická pomoc formou chatu emailu
          3. Linka detskej istoty
            116 000 alebo 116 111 - pomoc deťom a mladým ľuďom v ťažkých situáciách, aby na to neboli sami!
          4. Linka detskej dôvery
            Linka, ktorá má uši pre všetky deti 0907 401 749.
            Ak ti niekto spôsobuje bolesť, ak ti ubližuje slovami, ak ťa zastrašuje a týra, ak máš problémy v rodine, v škole, s rovesníkmi, s drogami, ak sa potrebuješ zdôveriť alebo porozprávať, ak máš starosti o kamaráta, ktorého niečo trápi a nevie, na koho sa obrátiť.
          5. Linka dôvery Nezábudka
            0800 800 566. Bezplatná, anonymná 24 hodinová linka, kde môže ktokoľvek, kedykoľvek dostať pomoc od profesionálov v prípade psychickej krízy alebo konzultácie akýchkoľvek problémov spojených s duševným zdravím.
          6. Národný ústav detských chorôb
          7. Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP)
            Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 883
          8. Centrum pre liečbu drogových závislostí
            Psychológ je vám k dispozícii telefonicky každý pracovný deň v čase od 9:00 do 17:00 na telefónnych číslach: 02 5341 7464 alebo 0800 800 900.
          9. Projekt PSYCHE - projekt internetovej stránky vznikol z iniciatívy dvoch psychoterapeutov, aby zaplnila „informačnú medzeru“ pre ľudí v kríze, ale aj odborníkov hľadajúcich pomoc pre svojich pacientov.
          10. Slovenská psychoterapeutická spoločnosť – zoznam psychoterapeutov
          11. Slovenská komora psychológov – zoznam členov