• Blog školského psychológa

• Užívajte si každú jednu chvíľu, pretože to ubehne neuveriteľne rýchlo.

• 19.09.2020 07:43
        • Ani koronakrízové opatrenia nás neodradili od toho, aby sme uskutočnili náš Adaptačný program pre nových žiakov.  Program sme síce  oproti minulým rokom upravili,  no aj tak mohli študenti 1.A a Primy A zažiť počas prvých septembrových dní, deň plný zábavy a spoznávania.

• Cieľom Adaptačného programu je pomôcť novým žiakom spoznať školu, spolužiakov, identifikovať spoločné záľuby, očakávania ale aj to, čoho sa obávajú.  Deti počas aktivít zistia, čo všetko  majú spoločné, ako sa ich sny ale aj obavy prelínajú alebo čo robiť, aby boli dobrý kolektív. Aktivitami ich sprevádza školská psychologička. Tohto roku sa do programu aktívne zapojili aj triedne učiteľky.

Obľúbeným bodom programu je  už niekoľko rokov návšteva starších spolužiakov v nových triedach. Každý rok prídu vybrané vyššie ročníky pozdraviť nových spolužiakov a odpovedajú na otázky, ktoré im prváci alebo primáni pripravia. Tohto roku sa návšteva nemohla uskutočniť, no pokúsili sme sa vymyslieť náhradný program. Poprosili sme štvrtákov, aby písomne pozdravili prvákov a nechali im odkazy. Aj oni boli nedávno v ich koži a určite chceli počuť milé, povzbudivé slová a čím skôr spoznať tajomstvá školy. Všetky rady, či odkazy sme nakoniec 1.A  prečítali.

Primáni strávili deň vzájomným spoznávaním, aktivitami zameranými na utužovanie kolektívu, ktoré sa diali buď vo vnútri školy alebo vonku.

Čo také teda štvrtáci odkázali mladším? Tu sú niektoré myšlienky, ktoré sa hodia tak pre „veľkých ako aj malých“ prvákov.

1. Viem si predstaviť, že veľmi veľa z Vás musí teraz zažívať pocity neistoty, možno istú formu stresu a nervozity, čo je úplne v poriadku a pochopiteľné :). Verím, že Vás to prejde hneď po prvých dvoch týždňoch, kým sa trošku "oťukáte" a zistíte, že sa nemusíte ničoho a nikoho báť :).

2. Aj ja som bola tam kde ste teraz vy a nemala tušenia čo bude so mnou. No nech sa cítitie akokoľvek stratení, VERTE MI, TU STE V BEZPEČÍ.

3. Prajem Vám veľa šťastia, vytrvalosti, odvahy a hlavne príjemné dni plné radosti a smiechu. Myslím si však, že na GMRŠ budete mať takéto dni snáď každý deň .

4. Chcela by som Vám popriať veľa šťastia, ale nebudete ho potrebovať. Nádych, výdych a do toho. :)

5. Nebojte sa spoznávať, objavovať a pýtať sa, čokoľvek...

6. Buďte vždy sami sebou a cíťte sa maximálne komfortne za akýchkoľvek podmienok. Čaro socializácie na strednej je jedna z tých najlepších vecí, s ktorými som sa tu stretla. Vďaka tomu si nájdete úžasných kamarátov aj na celý život :)

7. Nebojte sa prejaviť v tom, v čom ste dobrí. Či už vie niekto hrať na klavír, ide mu šport, je šikovný v matike, slovenčine, alebo na základnej škole ste chodili pravidelne na olympiádu z biológie, dejepisu, geografie, recitačné súťaže... Je toho veľa, takže nebojte sa prejaviť a ukážte, v čom ste dobrí. Všetci sme dobrí v niečom inom :).

8. Užívajte si každú jednu chvíľu, lebo to, ako to pre mňa rýchlo ubehlo je neuveriteľné.

9. Netreba sa báť. Učitelia ešte niekoho nevyhodili cez okno a nikomu neodkusli hlavu.: )Sú to dobre osoby, len ich netreba štvať a provokovať..:)

Takže, vitajte u nás milí primáni a prváci.  Prajeme Vám veľa zdravia, radosti, čo najviac pozitívnych okamihov, veľa vytrvalosti, síl prekonávať prekážky, chuti učiť sa, spoznávať  a objavovať. Veríme, že počas nasledujúcich štyroch alebo ôsmich rokov u nás, spoznáte seba, budete múdrejší a otvoríte svoj potenciál.