• Súťaže

• EXPERT geniality show

30.novembra, ako už každoročne, sa bude konať ďalšie kolo zaujímavej a obľúbenej celoslovenskej súťaže EXPERT.

Súťaž je jednorazová a individuálna a tento rok na našej škole budeme súťažiť štandardne, teda formou papierových odpovedníkov. Každý súťaží sám za seba vo svojej vekovej kategórii a vo vybranej téme. Pravidlá súťaže sú jednoduché – každý prihlásený žiak si pred začiatkom súťaže vyberie dve z ponúkaných tém a v priebehu súťaže odpovedá na otázky a rieši úlohy v rámci týchto tém. Svoje odpovede žiaci zapisujú do odpovedníkov, ktoré sú centrálne spracované a vyhodnotené pre jednotlivé vekové kategórie a témy v rámci celého Slovenska. V tomto ročníku boli ponúknuté témy „Od Dunaja k Tatrám“, „Svetobežník“, „Mozgolamy“, „Tajomstvá prírody“, „Góly, body, sekundy“, „Do you speak Englisch“. Pre primánov sú pripravené dve témy – „Ako funguje svet“ a „Päť jazykov kultúry“. Viac informácii možno nájsť na stránke talentída.sk .

Ak ste sa chcete tento rok zapojiť, stačí, ak sa prihlásite p.prof. Pavolovej alebo p.prof. Malečkovej do utorka 25.10.2022 a zaplatíte polovicu štartovného – 2,50€. Druhú polovicu štartovného platí rodičovské združenie.

Ak vás zaujíma, aké úlohy žiaci riešili minulý rok, tak tu je zopár otázok. Mnohé ďalšie otázky nájdete na stránke sutazexpert.sk . Skúste, či nájdete správnu odpoveď:

1. Istý maliar o sebe tvrdil, že používa iba základné farby. Ktorou farbou určite nemaľuje?
            1. modrou
            2. červenou
            3. žltou
            4. zelenou

1. Dvojica pojmov drevo stolička je v rovnakom logickom vzťahu ako dvojica slov
            1. cesto  koláč
            2. večera pizza
            3. šaty látka
            4. pozemok dom

1. Zo štyroch podstatných mien sme vynechali všetky samohlásky. V troch prípadoch išlo o tú istú trojicu samohlások. Z ktorého slova sme vynechali inú trojicu samohlások ako zo zvyšných troch?
            1. DVRN
            2. KMNT
            3. PRVH
            4. PDLH

1. Moria sa od seba líšia nielen polohou, veľkosťou, slanosťou či teplotou vody, ale aj hĺbkou. Najplytšie a najmenej slané európske more má priemernú hĺbku len okolo 50m, jeho najhlbšie miesto leží iba 459m pod hladinou mora. Ktoré je to more?
            1. Čierne
            2. Baltské
            3. Jadranské
            4. Stredozemné

1. Čím je spôsobená svalová horúčka?
            1. kryštálikmi kyseliny mravčej
            2. nedostatkom kyslíka vo svaloch