• Profil školy

          • Naše akcie

          • Živá knižnica na gymnáziu

             

            V utorok 29.1.2013 sme na škole v spolupráci s IUVENTOU – Národným inštitútom mládeže,  zrealizovali veľmi zaujímavý projekt „ŽIVÁ KNIŽNICA“.  Žiaci kvinty až septimy a prvej až tretej triedy gymnázia mali možnosť vypočuť si silné, emotívne príbehy 5 ľudí.

            Myšlienka realizácie Živých knižníc vznikla v dánskej mimovládnej organizácii „Stop násiliu“ ako súčasť aktivít, ktoré organizácia ponúkala na svoju prezentáciu počas Roskilde Festival 2000, najväčšom hudobnom festivale v Dánsku. Prvá knižnica mala u návštevníkov festivalu veľký ohlas.

            Pozitívna skúsenosť sa dostala do pozornosti aj riaditeľovi Centra mladých pri Rade Európy v Budapešti a spoločne s organizátormi sa dohodli na ďalšom pokuse zorganizovania Živých knižníc na Festivale Sziget 2001 v Budapešti, hlavnom a najznámejšom festivale v Maďarsku. Odvtedy tvoria Živé knižnice každoročne súčasť aktivít na tomto festivale a stali sa návštevníkmi vyhľadávanou aktivitou. Knižnice zorganizované počas Festivalu Sziget ukázali, že podobné aktivity pomáhajú prekonávať bariéry a môžu byť realizovateľné v rôznych skupinách spoločnosti. V posledných rokoch sa projekt Živých knižníc stal súčasťou mnohých verejných podujatí a veľkých festivalov po celej Európe.

            Ani my sme nezaostávali. Naši žiaci si vypočuli príbeh mladého 25- ročného Vlada, ktorý sa „vďaka“ drogám dostal na ulicu. Veľmi emotívnym bol aj príbeh 35-ročného Azima- afgánca, ktorý ako 16-ročný začal bojovať vo vojne v Afganistane a neskôr pred hrôzami vojny utiekol na Slovensko. Dnes je z neho úspešný novinár. Žiakov zasiahol aj príbeh pána Rasťa, ktorý pracuje so závislými od drog a alkoholu. Rozprával svoje príbehy z praxe. K nemenej zaujímavým patril aj príbeh 17-ročnej Marušky. Rómky, ktorá bola adoptovaná do „bielej“ rodiny. So žiakmi sa podelila o svoje skúsenosti z hľadania biologickej matky a ako je to vyrastať s predsudkami o rómoch. Veľmi silným bol aj príbeh pani Alenky, ktorá ako 48-ročná zistila, že takmer  celá jej rodina bola vyvraždená počas holokaustu.

            Živá knižnica je unikátny projekt, ktorý pomáha odbúravať predsudky a stereotypy a pomáha mladým ľudom zoznamovať sa s novým pohľadom na veci okolo nás. Cieľom je poukázať na existenciu (a neoprávnenosť) mnohých predsudkov a stereotypov v spoločnosti na určitú skupinu alebo životnú situáciu, ktorú zažívajú. Živé knižnice sú nástrojom, ktorý privádza ľudí k sebe bližšie a rešpektuje ľudskú dôstojnosť a individualitu.

                                                                  

                                                                                    Mgr. Kornélia Ďuríková- školská psychologička

                                                                                              Gymnázium M. R. Štefánika, Šamorín


             

            Červené stužky

             

            Každoročne začiatkom decembra na našom gymnáziu zahájime množstvo aktivít, ktorými si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS a Týždeň boja proti drogám. Tento rok sme naše akcie odštartovali vytvorením nástenky s plagátmi kampane, ale hlavne s prácami našich žiakov, ktoré zhotovili na hodinách informatiky, techniky, výtvarnej výchovy, umenia a kultúry. Pretože 1. december tohto roku vychádzal na sobotu, žiačky Kvinty A pripínali červené stužky žiakom aj učiteľom už v piatok 30.novembra. Zároveň rozdávali letáčiky s informáciami o histórii choroby a možnostiach prevencie. Na hodinách etickej výchovy si žiaci pozreli film Anjeli . Film je o sestričke zo Slovenska, ktorá sa v rámci misie v Afrike stará o deti choré na AIDS.

            Zo žiackych prác sme urobili aj nástenku zameranú na boj proti drogám. Poslednou akciou s touto tematikou bola návšteva žiakov 3.A a Septimy A v Centre pre liečbu drogovo závislých v Bratislave.

            Naším cieľom je každoročne poukázať na nebezpečenstvo akejkoľvek formy závislosti, ale najmä urobiť čo najviac v oblasti prevencie. Veríme, že naše akcie aj v tomto roku prispeli k splneniu tohto cieľa.

                                                                                              RNDr. Andrea  Sidó

             


             

            Preventívno-sociálny program  pre žiakov 2.A  a Sekundy A

             

            Počas septembra a októbra prešli triedy 2.A a Sekunda A preventívno – sociálnym programom, ktorého cieľom bol rozvoj tolerancie v triede, podpora priateľských vzťahov, vzájomná spolupráca a prevencia sociálno-patologických javov  ako napr. šikana či agresivita.

            Program prebehol v spolupráci so školskou psychologičkou. Deti v 3 blokoch  (1 blok - 2 vyuč.hodiny) hrali rôzne psychohry a viedli tématické rozhovory. Prostredníctvom týchto aktivít sa žiaci lepšie spoznali, zistili svoje názory, hodnoty. Dozvedeli sa, čo všetko majú spoločné a ako málo sa od seba vlastne líšia. Jednou z hlavných aktivít bolo vytvorenie spoločných pravidiel triedy, ktoré deti potvrdili svojimi podpismi. Záverečného podpisovania sa zúčastnili aj triedne profesorky, ktoré veľmi ocenili  snahu detí, priateľskú triednu atmosféru a pokrok v rozvoji vzájomnej spolupráce.

            Ďakujem deťom, rodičom, učiteľom a vedeniu školy, že podporujú týmito aktivitami rozvoj pozitívnych osobnostných čŕt detí, rozvoj tolerancie a vzájomnej spolupráce.

             

            Mgr. Kornélia Ďuríková

                školský psychológ

             

             


             

            Navrhol, zorganizoval a spravil.

             

            Ten, ktorý sa aktívne zapojil do projektu IUVENTY – Národný projekt KomPrax – Kompetencia pre prax. Cieľom tohto projektu je umožniť mladým ľuďom a mladým pracovníkom s mládežou prístup k nadobúdaniu kompetencií v práci s mládežou.

            Róbert Lago, študent 4. ročníka na Gymnáziu M.R. Štefánika v Šamoríne sa do tohto projektu prihlásil dobrovoľne, pretože ho zaujala jeho náplň – zameranie na pomoc ľuďom v okolí, s cieľom zlepšiť ich životný štandard. Projekt KomPrax  podporuje  finančne organizátorov akcie sumou 200 eur, ktorá by mala pokryť náklady na realizáciu nápadu.

            Robo absolvoval  potrebné  školenia v čase  3 víkendov, aby sa naučil vlastný nápad zrealizovať v podobe vypracovaného projektu a aby si vedel zorganizovať vlastnú pracovnú skupinu. Zameral sa na rekonštrukciu pieskového volejbalového ihriska v areáli gymnázia v Šamoríne. Keďže on sám hráva volejbal, presne vedel, čo treba zabezpečiť. Najťažšia bola administratíva  – presné plány, rozpočet a množstvo formulárov. Keď v Trnave schválili projekt, mohol začať s realizáciou.  Samozrejme,  táto sumička stačila tak-tak  aj vďaka tomu, že Robovi sa podarilo získať  8 kubíkov piesku aj s dovozom na dvakrát za veľmi slušnú cenu. Za zvyšok peňazí sa dokúpil menší stavebný materiál, geotextília na podklad zasponzoroval ju bývalý absolvent  Roman Lysina, a  chlapci ešte doložili vlastné peniaze na ďalší piesok, aby bol na ihrisku v 20 cm vrstve.

            Pracovnú skupinu zorganizoval Robo zo spolužiakov a zapojil aj brata, ktorý nie je žiakom našej školy. Najprv museli opraviť podkladovú textíliu, čiže vyhádzať starý piesok, vyčistiť ho od smetí a  upraviť podklad, čo bola práca na jeden deň. Ďalší deň vypĺňali ihrisko vyčisteným pieskom a dovezeným novým, a upravili aj jeho okolie. Pracovnú čatu tvorili absolventi gymnázia Roman Lysina a Matej Papulák, Robov brat Dušan Lago, spolužiaci  Viktor Krigler, Dávid Žák a Patrik Lengyel.

            Práca na projekte trvala od nápadu po realizáciu vyše pol roka. Róbert Lago ho úspešne obhájil na záverečnom školení a získal Medzinárodný certifikát mládežníckeho vedúceho s oprávnením organizovať mládežnícke akcie.

            Keďže všetko robil samostatne, bez akejkoľvek publicity, mnohí ani netušia, kto zrekonštruoval pieskové volejbalové ihrisko, ktoré je mládežou často využívané nielen v čase vyučovania, ale je im k dispozícii aj vo voľnom čase. Nech je Robo príkladom pre mladých, ale aj pre tých odrastených. 

             

            Mgr. Dagmar Malečková


             

            Medzinárodný deň školských knižníc

            Už niekoľko rokov sa žiaci nášho gymnázia zapájajú do projektu s názvom Medzinárodný deň školských knižníc. Bol vyhlásený v roku 1999 a odvtedy sa stal tradíciou. Žiaci Primy A sa v tento deň zhromaždili v pekne vyzdobenej knižnici a pod vedením učiteliek slovenského jazyka sa venovali rôznorodým činnostiam, súvisiacim s literatúrou, pekným slovom, recitáciou a čítaním. Podujatie sa stretlo s veľkým záujmom žiakov a veríme, že podnieti ešte viac ich chuť čítať a tvorivo pracovať so slovom. Zvlášť chvályhodná bola ochota primánov zapojiť sa do výzdoby, do tvorby programu podujatia a jeho uskutočnenia. So záujmom počúvali hudobnú ukážku svojej spolužiačky, dramatizáciu bájky, rozlúskli úlohy v kvíze, vyspovedali v interview pani profesorky a venovali pozornosť aj prednesu úryvku z mládežníckej literatúry.

            Mgr. Daniela Baďanská

             


             

            Európsky deň jazykov

            „Ešte nikdy sme nemali toľko príležitostí pracovať a študovať v rôznych európskych krajinách ako dnes – nedostatočné ovládanie jazyka ale mnohým ľuďom bráni, aby ich využili.“

            Viacjazyčnosť je v ľudskej spoločnosti omnoho bežnejším javom než jednojazyčnosť. Milióny ľudí na svete si myslia, že neovládajú žiadny iný, iba svoj materinský jazyk; mnohí z nich však napriek tomu do určitej miery ovládajú aj iný jazyk. Príležitosti učiť sa nový jazyk neboli ešte nikdy také obrovské ako dnes. Cieľom Rady Európy je zdôrazniť hodnotu jazykového vzdelávania, a preto sa rozhodla vyhlásiť 26. september za Európsky deň jazykov. Jeho základnou myšlienkou a posolstvom je podpora „viacjazyčnosti“. 

            26. septembra 2011 oslávila Rada Európy spolu so svojimi 47 členskými štátmi 10. výročie Európskeho dňa jazykov, do ktorého sa podarilo úspešne zapojiť milióny ľudí. Svojimi aktivitami oslávil jazykovú rozmanitosť v Európe a podporil jazykové vzdelávanie. Úspech projektu Európsky rok jazykov prispel k tomu, že do tohto ročníka sme sa zapojili aj my.

            Možnosti zapojenia sú rozmanité, záleží len od času a prostriedkov, ktoré máte k dispozícii. My sme sa tento rok rozhodli zrealizovať pre žiakov gymnázia kvíz o jazykoch a zriadiť nástenku s hlavnými informáciami o jazykoch sveta, ktorá prispela k informovanosti všetkých o tomto podujatí. Verím, že tento náš krok bol len začiatok a o rok sa pustíme do zorganizovania ešte rozsiahlejšej akcie.

             

            PaedDr. Danica Stankovská



             

             

            4. október 2012 – Deň Trnavského kraja

            Deň Trnavského kraja je každoročná jesenná akcia vyhlasovaná predsedom TTSK p. Mikušom.

            Naša škola z príležitosti tohto dňa pripravila kultúrno – športové podujatia.

            V športových súťažiach si žiaci školy zmerali sily v zaujímavých a netradičných športoch.

            Kultúrnej časti sa vynikajúco zhostili študenti 3. A, ktorí si pripravili rôzne postery a projekty o zaujímavých osobnostiach tohto regiónu, sakrálnych pamiatkach, histórii mesta Trnavy a pod... Nezabudlo sa ani na hrady a zámky, aquaparky, prírodné  a technické pozoruhodnosti a ani na mesto Šamorín. (viď fotoalbum)

            Okrem kultúrnej časti sa títo žiaci zúčastnili aj športového podujatia, ktoré bolo pripravené pre žiakov nižších ročníkov osemročného štúdia,  kde dozerali na poriadok, správanie  sa a dodržiavanie pravidiel v športových disciplínach. Súťažiaci  si mohli pomerať sily v stolnom tenise, tenise, na rambo dráhe, v behu a vo  frisbee. Na konci každej súťaže sa vyhlásila víťazná trieda. Mladších študentov účasť na týchto aktivitách veľmi bavila.

            Tohtoročná  akcia z príležitosti Dňa Trnavského kraja na Gymnáziu M.R.Štefánika v Šamoríne sa mimoriadne vydarila.

            Laura Göczeová, 3.A – text

            Silvia Bulková, 3.A – foto (viď fotoalbum)

             

             


             

            1150. výročie príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu.

             

            Z príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestov a učiteľov Konštantína a Metoda sme na našej škole pripravili viacero podujatí, na ktorých sa žiaci aktívne podieľajú. Formou vyhľadávania informácií, tvorbou projektov, testov  a odprezentovaním  svojich prác  si osvoja vedomosti o patrónoch Európy a tvorcoch vzdelania a kultúry na Veľkej Morave v 2. polovici 9. storočia.

            Akcie prebiehajú priebežne od septembra 2012 do júna 2013.

             

             


            Župný festival spevu, hudby a tanca v Trnave

             

            Predposledný májový štvrtok sa v Trnave niesol v znamení excelentných výkonov tanečných skupín, hudobných kapiel a spevákov z celého kraja. Župný festival spevu, hudby a tanca ponúka príležitosť vystúpiť šikovným a talentovaným študentom stredných škôl.  Každoročne sa festival konal v mestskej športovej hale, no v tomto roku sa po prvý raz predstavili skupiny i sóloví speváci, tanečníci a hudobníci v priamom centre Trnavy, na Trojičnom námestí na otvorenom pódiu. Na Župnom festivale, ktorý je prehliadkou talentov z celého Trnavského kraja sa predstavili, reprezentovali Gymnázium M.R. Štefánika v Šamoríne  a zožali uznanie moderátora, pedagógov i publika  tanečná hip-hopová skupina Dance sisters v zložení Katarína Bulíková, Klaudia Čepčeková a Hilda Vaněková. Spevácky zažiarila naša maturantka a teraz už bývalá žiačka Nikoleta Krumpolcová.

            Je úžasné vidieť, čo všetko sa v stredoškolskej mládeži skrýva. Nejedno vystúpenie bolo na vysokej profesionálnej úrovni a určite sa do Trnavy opäť o rok vrátime.

            (Ďalšie obrázky si môžete pozrieť v našom fotoalbume)

                                                                                                                                    PaedDr. Danica Stankovská

             


             

            Športový deň tímov z projektu Connecting Classrooms

             

            Dňa 1.6.2012 sa na našej škole uskutočnilo netradičné športové stretnutie tímov zo škôl zapojených do projektu Connecting Classrooms organizovaného British Council. Pozvaní lídri a koordinátori z 1. súkromného gymnázia, Bajkalská 20, Bratislava, OA Sereď, Gymnázia Galileo School Bratislava, SOŠ Mokrohájska cesta 1, Bratislava a SPŠ stavebnej v Hurbanove si vymenili skúsenosti a spoločne sa zabavili pri hrách a športoch v duchu hlavného hesla projektu: "Inklúzia, spolupráca a porozumenie".

            PhDr. Anna Lukyová



             

            Prednáška na PFUK v Bratislave

             

            V piatok, dňa 13.apríla, sa žiaci Oktávy, pod vedením pani profesorky Sidó, zúčastnili prednášky pre stredné školy s témou Genetika v kriminalistke. Prednáška prebiehala na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského pod vedením  doc. Mgr. Miroslavy Slaninovej, PhD. Prednáška bola rozdelená na tri časti. Prvá časť sa zaoberala históriou identifikácie osoby v kriminalistike, popisom starších metód, ktoré sa používali pred dôkazmi na úrovni DNA. V druhej časti nám predstavili ľudský genóm, typy sekvencií v ľudskom genóme a ich podiel na odlišnosti genetickej informácie jednotlivých osôb. V tretej časti nám boli konkrétne priblížené jednotlivé metódy identifikácie osôb na základe genetických stôp. Táto prednáška bola súčasťou súboru prednášok Prírodovedeckej fakulty UK pre stredné školy ktorá má za úlohu priblížiť základné a zaujímavé zákutia prírodných vied, ktorým sa bežné učebné osnovy stredných škôl nevenujú. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať p.p.Sidó za organizáciu, doprovod a možnosť zúčastniť sa tejto zaujímavej formy výuky.

            Ďalšie fotografie si môžete pozrieť v našom fotoalbume. 

            žiaci Oktávy A, 20.apríla 2012 v Šamoríne
             

             

            Našich gymnazistov ocenil predseda samosprávneho kraja

            Stalo sa už milou tradíciou, že predseda Trnavského samosprávneho kraja p. Tibor Mikuš odmeňuje pri príležitosti Dňa študentstva najúspešnejších žiakov v kraji.
            Slávnostná akadémia sa uskutočnila v zrkadlovej sále Divadla J. Palárika v Trnave. Vo svojom príhovore pán predseda zdôraznil dôležitosť vzdelania, význam znalosti cudzích jazykov, ale aj potrebu neustáleho rozširovania a zveľaďovania svojich vedomostí.
            Za výrazné úspechy v rôznych súťažiach, vynikajúce študijné výsledky a celkový prístup k štúdiu bol z Gymnázia M. R. Štefánika odmenený  Max Steuer ako absolvent školy a traja žiaci maturitného ročníka v osemročnom štúdiu:
            Oliver Nagy za 1 . miesto v krajskom kole súťaže Stredoškolskej odbornej činnosti /SOČ/ z fyziky a účasť na celoslovenskom kole, za 3. miesto  na medzinárodných majstrovstvách v súťaži GENIUS LOGICUS a získanie  zlatého certifikátu, za 2. miesto v národnom kole súťaže Expert, bol úspešným riešiteľom biologickej olympiády a súťaže Matematický klokan. Počas doterajšieho štúdia na gymnáziu má výborný prospech  a získal jazykový certifikát  Certificate of Proficiency in English na úrovni C2 .
            Helena Kováčová za 2. miesto na medzinárodných majstrovstvách na súťaži GENIUS LOGICUS a získanie zlatého certifikátu , za 2. miesto v krajskom kole SOČ z matematiky a účasť na celoslovenskom kole, je úspešná riešiteľka  súťaže Matematický klokan a FYZIQ, má výborný  prospech  počas doterajšieho štúdia na gymnáziu a absolvovala jazykovú skúšku na získanie certifikátu  First Certificate in English (B2 level) .
            Veronika Martošová za 3. miesto na medzinárodných majstrovstvách na súťaži GENIUS LOGICUS a získanie zlatého certifikátu, za2. miesto v krajskom kole SOČ z matematiky a účasť na celoslovenskom kole a za výborný  prospech  počas doterajšieho štúdia na gymnáziu.
            Všetkým oceneným blahoželáme a ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu školy a šírenie jej dobrého mena.
             

            Edita Lysinová, riaditeľka školy


             

            Zimný ples 2012


            Dňa 27.01.2012 sa v Gymnáziu Milana Rastislava Štefánika uskutočnil 6.ročník Zimného plesu. Zimný ples patrí k udalostiam, ktoré sú už na našej škole tradičné. Tak ako aj po minulé roky sa ples začal úvodnými slovami pani riaditeľky , po ktorých pokračovala zábava v plnom prúde. Hostia na parkete  sa zabávali aj vďaka skvelému DJ- ovi. Ak niekto na parkete náhodou vyhladol, mohol sa ponúknuť chutnými chlebíčkami, pagáčmi, prípadne ochutnať horúci punč. Celý ples zaznamenával fotograf, ktorý bol hosťom po celý večer k dispozícii (zopár fotiek si môžete pozrieť vo fotoalbume). Samozrejme, nechýbala ani tombola s mnohými zaujímavými a hodnotnými cenami. Polnočné prekvapenie, ktoré pripravil  výbor Žiackej školskej rady, očaril všetkých prítomných .  100 lampiónov šťastia , ktoré dostal každý hosť, vytvorili nádhernú  vysvietenú nočnú oblohu.
            Tohoročný Zimný ples aj so záverečným prekvapením mal  veľký úspech a už teraz sa tešíme na ďalšiu podobnú udalosť .

            Michaela Šimeková, Sexta A
            Gymnázium M. R. Štefánika, Slnečná 2, Šamorín


            Vianočná akadémia na gymnáziu


            Posledný deň pred odchodom na vianočné prázdniny je už tradične na šamorínskom Gymnáziu M.R. Štefánika dňom demonštrácie talentov a zručností študentov našej školy v podobe vianočnej akadémie. Slávnostný program, ktorý sa uskutočnil v tomto školskom roku 22. decembra, by s určitosťou uspokojil a bol lahodným sústom aj pre náročného a kritického diváka.
            Prvé vystúpenie, ladné rytmy juhoamerického tanca, skutočne nenechalo žiadneho prítomného chladným, hoci sa v kalendári písal mesiac december. Vzápätí nasledovalo spevácke vystúpenie, ktoré poukázalo na fakt, že odchodom Dominiky Starej neskončila tradícia hodnotných speváckych výkonov.
            Tento rok sa nám aj prvýkrát predsta
            vili žiaci Primy A, ktorí nám pripravili vianočnú scénku s názvom Dar menom láska.
            Aj tento rok sa priazni prítomného publika tešili akčne prevedené scénky. Študentky Sekundy A nás prekvapili moderným prevedením Vianoc v dobe fungovania sociálnych sietí, kde poukázali na dôležitosť srdečných a úprimných vzťahov v rodine založených na ich reálnom prežívaní.
            Podobne vianočne naladenou bola scénka vianočnej spovede poukazujúca na dôležitosť zmierenia pre pokojné prežitie Vianoc a nemožnosť nahradenia uvedeného úkonu novou technológiou, z čoho vyplývali rôzne humorné situácie.
            Hudobným velikánom a stálicou pôsobiacou na našom gymnáziu je aj multitalent Juraj Boráros (Oktáva A) , ktorý predviedol poslucháčom  svoju priam virtuóznu hru na akordeóne.
            Tanec nesprevádzal iba začiatok tohto slávnostného programu, ale i jeho stred v podobe tanečníčok zo IV. A a ich country tanca. a  na záver programu v podobe brušných tancov najskôr vo veľmi vtipne pôsobiacom prevedení chlapcov Oktávy A a v profesionálnom prevedení Anny Mitrovej a Barbary Vonyikovej v poslednom čísle.
            Záver tohto zaujímavého dopoludnia patril slávnostnému príhovoru riaditeľky gymnázia PaedDr. Edite Lysinovej, v ktorom poukázala na význam nadchádzajúcich sviatkov a vyzvala študentov a učiteľský zbor k načerpaniu nových síl pre blížiaci sa záver prvého polroka školského roka.  
            Záverom mi ostáva iba poďakovať triu profesoriek Mgr. Gabriele Bitterovej, Mgr. Dagmar Malečkovej a v neposlednom rade PaedDr. Danici Stankovskej za ich heroické úsilie a obetavú prácu pri príprave a nacvičovaní tohto vydareného programu. Veľká vďaka patrí i všetkým prítomným za ich účasť, či už rodičom, bývalým študentom našej školy, alebo iným, ktorí nás poctili svojou prítomnosťou.  
            Veríme, že na podobne úspešnú Vianočnú akadémiu sa môžeme tešiť aj na budúci rok.

            Ľubomír Švorca (Oktáva A), Gymnázium M.R. Štefánika, Šamorín