• Školský psychológ

          • Aktivity

          • školský rok 2019/2020

            Pozri Blog školského psychológa

            školský rok 2018/2019

            Výber vysokej školy, povolania a Ako zvládnuť pubertu

             

                V stredu 7.11.  absolvovali žiaci našej školy interaktívne prednášky na témy:​​​​

            1. ​​​    1. Výber povolania alebo vysokej školy – Septima A, 1.A, 2.A

                2. Ako zvládnuť pubertu. – Prima A, Sekunda A, Sekunda B. 

                 (pre zvyšné triedy budú prednášky ešte v decembri)

             

             

            Prednášky realizovali študenti Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy, s ktorou má naša škola podpísanú spoluprácu už viac rokov.  Cieľom spolupráce je prepojiť svet stredných a vysokých škôl, výmena skúseností, informácií a vedomostí.

             

            Deti mali možnosť počas rozličných aktviít zamyslieť sa nad sebou, tým ako trávia voľný čas, prípadne ako by ho chceli tráviť alebo nad rozličnými vlasnosťami, či charakteristikami ľudí a povolaní. Dozvedeli sa aj veľa informácií zo sveta práce, vysokých škôl alebo o tom, čo to vlastne puberta je. 

             

            Veríme, že  sa deti počas prednášok zabavili a aj čo -to naučili. 

             

            školský rok 2017/2018

            O spokojnom živote, zdraví, úspechu a kariére na gymnáziu

             

            Ak chcete zistiť ako žiť a prežiť spokojný a šťastný život, opýtajte sa žiakov 3. A alebo Tercie nášho gymnázia. Určite povedia, že k spokojnému životu je dôležité nájdenie životnej rovnováhy medzi kariérou a osobným životom. Počas prednášky 22. 11. 2017 na našej škole im bolo predstavené aj tajomstvo ššťatného života. dstavené ta tojomstvo bol predstavený aj "(P- pozitívne emieva k dlhovekosti,domosti, prax a .ole málo využívajťastného života.  Schováva sa v skratke PERMA, ktorá predstavuje päť základných elementov spokojného života (P- pozitívne emócie, E- engagement (zaujatosť činnosťou), R – positive relationship (pozítívne vzťahy), M- meaning (zmysel), A– accomplishment (úspech)).

             

            Okrem tejto zaujímavej prednášky zažili takmer všetci študenti gymnázia prezentácie od budúcich psychológov, študentov Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy. S vysokou školou má naše gymnázium podpísané už niekoľkoročné partnerstvo, ktorého cieľom je spájať vedomosti, prax a skúsenosti zo sveta stredných a vysokých škôl.

             

            Septima, Sekunda a 1. A absolvovala prednášky na tému zdravý životný štýl.  Dozvedeli sa čo prispieva k dlhovekosti, ako je dôležitá zdravá strava, pohyb ale aj optimistický pohľad na život. Vysokoškoláci predstavili našim študentom výskumy a zaujímavosti zo sveta zdravia a životného štýlu.

             

            Kvarta, Sexta a Kvinta si vypočuli ako rozumne a efektívne pristúpiť k výberu povolania či vysokej školy. Žiaci sa dozvedeli niečo o typológii človeka, o motívoch k výberu povolania alebo o význame záujmov či brigád pri ich budúcom rozhodovaní.

             

            Všetky prednášky nám boli „ušité“ na mieru a vychádzali z výsledkov koncoročného dotazníka o škole.

             

            Ďakujem všetkých žiakom za ich aktívne zapájanie, diskusie, otázky, postrehy a verím, že získané informácie sú pre nich prínosom.

             

            Mgr. Kornélia Ďuríková

             


            Adaptačný program pre nových študentov

             

            Počas prvých dní nového školského roka absolvovali žiaci Primy A, Primy B a 1.A adaptačný program so školskou psychologičkou. Cieľom bolo uľahčiť deťom spoznávanie sa, pomôcť vytvoriť dobrý kolektív, spoznať školu, odbúrať prvotný strach zo školy a podporiť motiváciu k učeniu.

            Špecifikom primáckych tried bolo stretnutie a diskusia so staršími spolužiakmi z Kvarty, ktorí poskytli praktické rady o chode školy. Primáni sa tak dozvedeli, kde parkovať kolobežy, ako je to so stolným tenisom cez prestávky alebo ako správne naštartovať štúdium na našej škole. Študenti 1.A mali zasa prednášku od školskej psychologičky o vytrvalosti, prekonávaní prekážok a dozvedeli sa aký má každý z nich vlastný učebný štýl.

            Všetkým novým študentom želáme veľa úspechov a prajeme im nech sa im na našej škole páči.

              Mgr.Kornéia Ďuríková

            školská psychologička

             


            školský rok 2016/2017

             

            Vďačnosť – cnosť budúcnosti

             

            Vďační ľudia sú šťastnejší ľudia. Bohužiaľ sme dnes svedkami toho, že práve táto cnosť je akosi vytlačená na okraj nášho slovníka a mnoho ľudí ju nesprávne chápe. Výskumy, ktoré sa zaoberajú kvalitou života, či mentálnym zdravím, považujú vďačnosť za jednu z kľúčových cností a hovoria o nej ako o mimoriadne dôležitej schopnosti človeka pre budúcnosť ľudstva.

            Vďačnosť patrí medzi dôležité črty dobrého charakteru človeka a je opísaná ako schopnosť uvedomiť si dobré veci, ktoré sa dejú.

            Obyčajné "ďakujem",  uvedomenie si toho, čo mám a nie koncentrácia na to, čo nemám, pripomenutie si ľudí, ktorí mi pomohli dostať sa tam, kde som, prípadne tých, ktorí stáli pri mne, ktorí ma formovali, nás drží pri zemi a má zásadný dopad na naše fyzické a psychické zdravie. Vďačnosť ovplyvňuje subjektívne prežívanie kvality života, ako aj medziľudské vzťahy. Medzi jedno z najfascinujúcejších zistení patrí aj to, že vďačnosť pomáha pri liečbe depresie či iných psychických problémoch. Intervencie zamerané na podporu vďačnosti zlepšujú zdravie človeka a pomáhajú zlešovať medziľudské vzťahy.

            Nie nadarmo, Cicero ako aj iní filozofovia kedysi povedali: „Vďačnosť nie je iba najdôležitejšou cnosťou človeka, je matkou i otcom všetkých ostatných.“

            Prežívanie vďačnosti priamo súvisí s prežívaním pozitívnych emócií ako láska, radosť či iné. Ak na ňu zabúdame, koncentrujeme sa na nedostatky a to spôsobuje prežívanie negatívnych emócií ako napr. smútok, hnev a iné...

            Psychológovia, vedci, si uvedomujú, že vďačnosť je komplexný jav. Kladú si otázky ako „ Musíme byť vďační vždy za niečo, prípadne niekomu? Musí to byť vždy priamo napojené na konkrétneho človeka alebo vec? Alebo dokážeme vnímať vďačnosť aj v abstraktnejšom, širšom ponímaní? Dokážeme byť vďační aj keď sa nám vďačnosť neopätuje? Má vďačnosť aj svoju odvrátenú stránku? Je vďačnosť iná ak je adresovaná konkrétnemu povolaniu – lekár, učiteľ" atď...?  Je  veľa nezodpovedaných otázok. No jedna vec je jasná, vďační ľudia sú šťastnejší ľudia.

            Existuje niekoľko intervencií ako podproriť vďačnosť v živote človeka. Ich cieľom je podporiť prežívanie pozitívnych emócií jednotlivca, či celého kolektívu. Príjemné a nenútené aktivity vedia pomôcť deťom, kolektívom, škole, medziľudským vzťahom.

            Medzi takéto aktivity patrí napr. napísanie listu vďačnosti. Mimoriadne efektívna a zmysluplná aktivita. Alebo to môže byť   Denník vďačnosti – písanie toho, za čo sme v konkrétny deň vďační alebo Návšteva vďačnosti – návšteva kohokoľvek v komunite ale aj na škole (napr. kuchárky) a prejavenie vďačnosti za to, čo pre nás robia.

            My sme sa na škole rozhodli zrealizovať ďalšiu formu  - Stenu vďačnosti.  Nainštalovali sme ju 19. apríla na 2. poschodí. Je to priestor, kde môžu študenti, učitelia, zamestanci školy  vyjadriť poďakovanie niekomu alebo niečomu za to, že sa im niečo podarilo, že mali príjemný deň, že zažili niečo pekné alebo že im bolo umožnené robiť to, čo ich baví. Je to priestor na vyjadrenie vďaky za to, čo ich urobilo a robí šťastným.

            Fotografie ukazujú ako lístočky na stene pribúdajú. Je ohromné čítať pekné  poďakovania od učiteľov žiakom, alebo medzi žiakmi vzájomne. No sú tu aj krásne slová o vďačnosti za rodinu, priateľov, či Boha.

            Veríme, že sa aj naďalej bude tento priestor využívať a vyjadrenia vďaky budú pribúdať.

             

             

             

             

             

             

             

             

             Stena vďačnosti 19. apríla 2017                                                  Stena vďačnosti 9. mája 2017

            Mgr. Kornélia Ďuríková


            Týždeň prevencie a zdravia

            V dňoch 28., 30.11 a 1.12 sme na škole zrealizovali prednášky na témy Alkohol a marihuana, Nelátkové závislosti, Stres a Efektívne spôsoby učenia. Celá aktivita prebehla v spolupráci s našou partnerskou, Paneurópskou vysokou školou – Fakultou psychológie. Vysoká škola pripravila veľmi zaujímavé prednášky podľa nášho zadania a presne nám šité na mieru.

            Témou Alkohol a marihuana prešli všetky triedy, okrem primy. Nelátkové závislosti absolvovali triedy Prima, Sekunda. O tom, čo je stres, ako ho zvládať a ako s ním pracovať sa diskutovalo v Tercii, Kvarte a Kvinte a o tom, ako sa efektívne učiť, sa rozprávali v triedach Prima a Sekunda.

            Naši študenti si vypočuli množstvo zaujímavých informácii, pracovali na rozličných aktivitách a hlavne sa dozvedeli, ako sa vyvarovať nástrahám dnešného sveta.

            V niektorých témach plánujeme pokračovať aj ďalej.

            Mgr. Kornélia Ďuríková

            školská psychologička


            Vitajte na škole, naši noví študenti!

            Adaptačný deň sa stal už prirodzenou súčasťou začiatku školského roku na našej škole. Aj tohto roku strávili jeden z prvých školských dní žiaci Primy A so školskou psychologičkou. Cieľom adaptačného programu je pomôcť deťom prispôsobiť sa novému prostrediu a kolektívu. Okrem školskej psychologičky sa k privítaniu nových žiakov pridali aj študenti Kvarty A, ktorí počas jednej vyučovacej hodiny, poskytli študentom praktické informácie z chodu školy. Starší spolužiaci boli deťom veľmi nápomocní a prispeli k odbúraniu počiatočných obáv z nového prostredia. Na záver dňa si deti určili 8 z 20 ponúknutých tzv. silných stránok charakteru. Držíme im palce, aby sa: tímová práca, optimizmus, slušnosť, láska k učeniu, vďačnosť, sebaovládanie, rešpekt a tolerancia a poctivosť stali súčasťou identity ich triedy.

            Tohto roku sme náš adaptačný program rozšírili a Prima A získava počas septembra vedomosti a zručnosti z projektu „Akadémia rastu a rozvoja.“ (viac v časti Akadémia rastu a rozvoja)

            Všetkým novým študentom želáme veľa úspechov, nech sa im na škole páči a nech im pomôže pri plnení ich snov a túžob.

            Mgr. Kornélia Ďuríková


            školský rok 2015/2016

             

            Ďakovný list dekana Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy v Bratislave

            pána profesora PhDr. Teodora Kollárika, DrSc., v súvislosti so spoluprácou našej školy s touto fakultou: list.pdf


            Neexistuje väčšia energia ako tá, z ktorej vzíde nový život

             

            Máj je označovaný za mesiac lásky. A práve počas slnečných májových dní 23.5. – 25.5. 2016 diskutovali študenti všetkých ročníkov, okrem našich maturantov o láske, zodpovednosti k sebe, priateľstvu, vo vzťahoch a predovšetkým k zdraviu.

            Prednášky viedla renomovaná odborníčka na tému vzťahov, dospievania, sexuality docentka Eva Poliaková. S obrovskou dávkou citu a múdrosti prezentovala najnovšie výsledky slovenských ako aj svetových výskumov v spomínaných oblastiach. Deťom predstavila najznámejšiu teóriu lásky amerického psychológa Roberta Jeffrey Sternberga, ktorá musí byť sýtená troma základnými faktormi – intimitou, vášňou a zodpovednosťou. Tieto tri komponenty na seba vzájomne pôsobia tak, že vytvárajú sedem druhov lásky. 

            Hlavnou myšlienkou prednášok bolo, aby si deti uvedomili, že sexualita je prirodzená a je spájaná s obrovskou dávkou zodpovednosti. „Neexistuje väčšia energia ako tá, z ktorej vzíde nový život.“ , zdôrazňovala doc. Poliaková počas prednášok.

            Deťom poskytla mnoho informácií a vedomostí. Hovorila napríklad o biologickej akcelerácii – a teda o skoršom dospievaní dnešných detí. Zároveň otvorila otázku súčasného spoločenského konfliktu, ktorý poukazuje na rozpor medzi dnešnou biologickou zrelosťou – cca 13 rokov a sociálnou zrelosťou – cca 25 rokov. Aj preto je veľmi dôležité uvedomovať si mieru zodpovednosti, ktorú deti majú k sebe samým a k svoju zdraviu. Na prednáške odzneli aj také fakty ako to,že v roku 2015 bolo na Slovensku zaznamenaných približne 500 pôrodov 13- ročných dievčat a približne 1700 15-ročných.

            Po prednáškach prebehli aktivity v triedach, ktoré mali za cieľ zvýšiť citlivosť deti k pojmom ako láska, priateľstvo, vo vyšších ročníkoch prípadne sex. Chceli sme, aby si deti uvedomili rozdlielnosť pojmov, aby vnímali odtiene emócií, ktoré súvisia so slovami a aby dokázali čítať vo vzťahoch a v komumikácii rozličné signály.

            Verím, že tieto májové dni boli prínosom pre deti, a že sme im pomohli k lepšiemu chápaniu súčasného sveta.

            Mgr. Kornélia Ďuríková

            školská psychologička

            Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na obrázok hore:)


            Naše gymnázium podpísalo zmluvu o spolupráci

            s Fakultou psychológie Paneurópskej vysokej školy v Bratislave

             

            Gymnázium M. R. Štefánika v Šamoríne sa na jeden rok stalo špecializovaným výučbovým zariadením budúcich psychológov. Počas neho budú môcť študenti - vysokoškoláci pod supervíziou pedagóga ako aj vysokoškolskí pedagógovia poskytovať škole  odborné poradenstvo, budú realizovať prednášky, besedy, diskusie, preventívne a intervenčné programy.

            „Tešíme sa tejto spolupráci a verím, že bude prínosom pre našich žiakov aj pedagógov.  Aj vďaka nej budeme môcť spoznať a využívať nové a moderné trendy vo výchove a vzdelávaní. Zároveň som presvedčená, že úzka spolupráca s vysokou školou je pre našich študentov obrovskou výhodou. Dostanú sa do priameho kontaktu s akademickým prostredím, čo im pomôže pri plánovaní ich budúcnosti.“ uviedla riaditeľka gymnázia PaedDr. Edita Lysinová.

            Služby sa budú poskytovať bez nároku na odmenu. Hlavným cieľom spolupráce je vzájomná výmena vedomostí, skúseností a obojstranný rozvoj škôl.


            Virtuálna generácia

            Čo je a existuje vôbec virtuálna generácia? Aké sú nástrahy internetu? Aké závislosti vznikajú nadmerným používaním moderných technológií a ako sa prejavujú? Na tieto a mnohé iné otázky sa snažili nájsť odpovede odborníci z praxe, ktorí pracujú s deťmi a mládežou počas konferencie Virtuálna generácia – „Sme dnes iní ako kedysi“. Počas konferencie boli prezentované výsledky výskumu a projektu INSTANTNE, ktorého sa zúčastnili aj naši študenti (Sexta A) minulý školský rok (december 2014).  Naša škola tak pomohla dôležitému výskumu, zameranému na lepšie pochopenie súčasnej mladej generácie. Výsledky výskumu, ktorý naznačuje, že to s dnešnými dospievajúcimi nie je až tak zlé a odkrýva aj mnoho pozitív, si môžete pozrieť v prílohe:

            Výsledky výskumu INstantnE.pdf


            Prvé dni našich nových študentov na škole

            Posledné 3 roky realizujeme  na škole adaptačné programy pre našich nových študentov. Prebiehajú už počas prvých dní školského roku. Nebolo tomu inak ani tohto roku. Hneď 3. a 4. septembra mali žiaci PRIMY A a 1.A celodenné stretnutie so školskou psychologičkou.  Cieľom bolo pomôcť zoznámiť sa, rýchlejšie sa adaptovať v novom kolektíve, prostredí a tiež ukázať školu. Tohto roku nám pri predstavovaní školy pomohli aj starší žiaci. Kvarta A sprevádzala po škole našich nových primánov a 3.A ukázala budovu školy 1.A.  Po prehliadke školy strávili deti spolu jednu vyučovaciu hodinu, na ktorej odpovedali, tí starší, na rozličné otázky ohľadom dochádzky, správania, vyučovania, či jednotlivých predmetov. 1. A prezradila školská psychologička aj „tajný liek“, ako sa učiť na písomky. Prednáška o efektívnom učení ponúkla rady ako sa správne učiť alebo čo robiť, ak sa do učenia nechce. Žiaci si urobli aj krátky test učebného štýlu, vďaka ktorému teraz vedia, aký spôsob učenia je pre nich vlastný. Všetkým novým študentom želáme veľa úspechov, nech sa im na našej škole páči a nech im pomôže pri plnení ich snov a túžob.

            Fotografie si pozriete po kliknutí na obrázok.