• Školský psychológ

          • Tipy a rady

          •  

            Môj pomocník pri učení

             

             Tipy a rady pre dobré zvládnutie učenia sa:

            • Neuč sa hneď po príchode zo školy- je dobré si trochu oddýchnuť činnosťou, ktorá ťa baví.
            • Zapisuj si úlohy, ktoré máš urobiť a termíny písomiek.
            • Plánuj! Maj prehľad vo svojich povinnostiach, rozumne si ich rozdeľ  a postupne plň (učenie ako aj voľný čas). Vyhneš sa tak zbytočnému nakopeniu úloh a stresu.
            • Pred učením nového učiva si námatkovo zopakuj staré učivo – aby to nové učivo malo na čo nadviazať a napojiť sa.
            • Neuč sa príliš dlho. Maximálne 2 hodiny. No medzi učením si rob krátke prestávky.  Platí nasledovné pravidlo:
              •  do 1 hod. učenia – 2-5 min. prestávka
              •  po 1 hod. učenia – 10–15 min. prestávka
              •  po 2 hod. učenia – 20–30 min. prestávka 

            Dobrá je krátka fyzická aktivita – platí zásada, že duševná aktivita by sa mala vyrovnávať s telesnou (fyzická aktivita je aj umývanie riadu – a rodičia sa potešia). Základom je, využiť čas učenia čo najefektívnejšie.

            • Ak si príliš unavený, skús čistý vzduch. Kyslík je výživa mozgu.
            • Sústreď sa na učenie. Nenechaj sa rušiť . Pôjde ti to rýchlejšie.
            • Keď sa rozhodneš učiť sa, vypni facebook a pod. Počítač a mobil patria medzi najväčších  „požieračov“ koncentrácie. 
            • Prílišný hluk tiež veľmi vyčerpáva. Sťažuje koncentráciu a ty musíš vynakladať energiu na odstránenie jeho rušivého vplyvu.
            • Samozrejmosťou pri učení je dobré osvetlenie.
            • Neuč sa na miestach, ktoré máš na oddychovanie (posteľ, sedačka..) Bude ťa to ťahať k spánku, či relaxu.
            • Základom správneho učenia je dávať pozor na hodine a písať si vlastné poznámky! Už takto sa učíme! Pozor: okopírovanie poznámok je neefektívne. Okrem iného, to nie sú tvoje vlastné myšlienky. Štýl písania poznámok tvojho spolužiaka ti nemusí sedieť.
            • Neuč sa za sebou podobné predmety – dva cudzie jazyky, matematiku a fyziku atď. Striedaj ich. Napríklad: 1. matematika 2. slovenský jazyk 3. biológia 4. občianska náuka a pod.

             

            Mgr. Kornélia Ďuríková


            Zodpovedne a bez strachu ku skúške dospelosti

             

            Maturitu nepodceňujme, ale  netreba mať z nej ani prehnané obavy. Veď život prináša rôzne situácie a treba sa naučiť  zvládať aj tie záťažové.

            Ako si poradiť so skúškou dospelosti?

            Zvládnuť maturitu nie je výždy ľahké. Okrem množstva učiva sa k tomu pridáva aj stres.  Skúšku dospelosti pomáha zvládať zodpovedná, systematická príprava a pozitívne myslenie. Pre učenie treba urobiť maximum, ale s pokojným prístupom.Časový harmonogram je veľmi dôležitý.  Je dobré si ho napísať na papier a vyčiarknuť, to čo ste sa už naučili. Budete mať lepší pocit, že už máte čosi za sebou. Deň si rozdeľte tak, aby ste sa počas určitých hodín intenzívne učili a medzitým si doprajte krátku relaxáciu, pravidelné jedlo a dostatočný spánok. Keď si plánujete učebný plán na daný deň, tak si ho urobte reálne, koľko učiva asi v ten deň zvládnete, aby ste sa necítili, že nestíhate. Ak niečo neviete, alebo učivu nerozumiete, tak problém konzultujte so spolužiakom, učiteľom, kamarátom, rodičom, starším súrodencom. Nehanbite sa opýtať!Snažte sa ku každej téme aspoň  niečo prečítať a zopakovať si to nahlas. Na skúške vám to môže pomôcť spomenúť si na veci, o ktorých si myslíte, že ich neviete.Počas prípravy na maturitu sa snažte jesť pravidelne a ľahšie jedlá.

            Po 2-3 hodinách zmeňte aktivitu!

            Príprava na maturitu je dlhodobý proces  a mozog aj  telo potrebujú oddych, čas na regeneráciu, utriedenie informácií. „Preto je dôležitý v prvom rade kvalitný spánok. U dospelých ľudí by to malo byť od 6-8 hodín. Spánok prispieva k emocionálnej i psychickej stabilite,“ uviedol psychológ Mgr. Karol Kováč, PhD. Učenie je náročné na koncentráciu pozornosti, po určitej dobe klesá pozornostný výkon. „Preto odporúčame po 2-3 hodinách zmenu aktivity. Vynikajúcim doplnkom je fyzická aktivita. Prechádzka, šport, krátky "šlofík". Po takejto prestávke je človek uvoľnenejší, pripravený znovu podávať plnohodnotný výkon,“ dodal psychológ. Vo vypätom období, teda aj v čase príprav a učenia sa na maturitu  dochádza k vyššej spotrebe minerálov a vitamínov, čo môže mať za následok oslabenie funkcie imunitného systému. Výsledok je prechladnutie, horúčka, chrípka, ľahšia náchylnosť k infekciám, vyčerpanosť. „V prípravnom období na maturitnú skúšku nezabudnite navýšiť príjem vitamínov a minerálov v prirodzenej potrave alebo vo výživových doplnkoch,“ pridal ďalšiu radu K. Kováč.

            Maturita predstavuje nápor aj na profesorov. Záverečná skúška sa nezaobíde bez prípravy, a to ako zo strany študentov, tak aj zo strany vyučujúcich. Pedagógovia  musia vytvoriť celé zázemie pre maturitnú skúšku. Je potrebné pripraviť triedy a všetky materiály, ktoré sú potrebné pre regulárny priebeh maturít.

            Všetkým maturantom držíme palce!

            Spracované podľa: http://www.ucn.sk/ziaci-a-studenti/ked-je-maturitna-skuska-o-stasti-a-o-kakavku

             


             

            Predstavujeme Vám:

             

            internetová poradňa pre mladých http://www.ipcko.sk

            Jedno zo zaujímavých videí IPčka:  Rodičia vs. mladí

             


             

            Ako byť  šťastným? – nie len pre maturantov

             

            Na prvý pohľad „lacná“ a v dnešnej dobe všadeprítomná otázka.  Je vôbec možné vybudovať si šťastie? Čo nás robí šťastnými? Existujú univerzálne odpovede? Robia nás peniaze, krása, materiálne veci naozaj šťastnými?  Alebo čo odlišuje šťastných ľudí od nešťastných?

            To všetko sú otázky, na ktoré je ťažké nájsť odpovede. Dnes už ale existujú „kľúče“, ktoré otvárajú tajomstvo šťastia.

            Jedným z čelných predstaviteľov súčasnej modernej psychológie, ktorý už roky realizuje odborné výskumy  na tému šťastie,  je profesor psychológie Martin Seligman. Je „otcom“ tzv. pozitívnej psychológie, ktorá ponúka úplne iný pohľad na riešenie problémov, či rozvoj osobnosti ako to bolo donedávna. Podstatou pozitívnej psychológie je sústredenie sa a rozvoj toho, čo je v nás a okolo nás DOBRÉ.  A nie hľadanie a  sústredenie sa na  negatívne javy.

            Pozor, nie je to postoj štýlu „ Don’t worry, be happy“, alebo „Vždy s úsmevom“. Nie je to ignorácia, či prehliadanie negatívneho v živote.  Pozitívna psychológia ponúka rozvoj silných stránok človeka a tých javov, ktoré podporujú naše zdravie, šťastie a radosť. Zároveň dáva pomocnú ruku a konkrétne formy,postupy, postoje, podložené dlhoročnými odbornými štúdiami, ako lepšie zvládnúť to ťažké  čo nás v živote stretáva.

            Model šťastia

            V roku 2011 predstavil Martin Seligman svoj model šťastia (viac používa pojem “duševná  pohoda”). Skladá sa z 5 elementov a jeho názov je zložený zo začiatočných písmen anglických slov: P (Positive Emotions), E (Engagement), R (Relationship Positive), M (Meaning), A (Accomplishment) – PERMA.

            1. Positive Emotion (P)  - Pozitívne emócie

            Šťastie/Osobná pohoda veľmi úzko súvisi s prežívaním pozitívnych emócií. Preto sa nebojte pripustiť si a prežívať všetky pozitívne emócie (napr. vďačnosť, láska, úspech, inšpirácia, smiech, radosť, viera, nádej, záujem, úspech…). NEBOJTE SA TEŠIŤ ZO ŽIVOTA!  

            2. Engagement (E) – Angažovanosť, zaujatosť

            Oddajte sa tomu, čo Vás baví. Robte a rozvíjajte svoje koníčky, záujmy, Každý z nás zažil situácie, kedy plnil úlohu či robil niečo, kedy čas plynul tak rýchlo až utekal. Boli sme hlboko ponorení do toho čo sme robili. To je presne ten pocit, ktorý nás napĺňa a dáva nám silu a zmysel ísť ďalej. Čím viac takýchto situácii zažijet tým viac ste blízko svojho šťastia.

            3. Positive Relationships (R) – Pozitívne vzťahy

            Sme ľudia a teší nás keď sme s ľuďmi, ktorých máme radi a ktorí nás majú radi. Buďte čo najviac s ľuďmi, ktorí vás dobíjajú dobrou energiu a ste pri nich šťastní.  Budujte ,rozvíjajte a pestujte si dobré vzťahy s ľuďmi.

            4. Meaning (M) - Zmysel

            Robiť veci, ktoré majú zmysel. To je podstata tohto elementu. Robiť a žiť pre niečo, čo je viac ako JA sám.

            5. Accomplishment/Achievement (A) – Úspešný výkon

            Je dôležité zažiť úspech. Nebojte sa zažiť pocit, že ste to zvládli. Buduje to pocit istoty a hrdosti. Stavajte si zvládnuteľné ciele a postupne si zvyšujte náročnosť. Tak zažijete pocit úspechu a budete opäť bližšie šťastiu.

            Odporúčané videá:

            1.Tajomstvo šťastného života (titulky svk)

            https://www.ted.com/talks/shawn_achor_the_happy_secret_to_better_work

            2. Niečo o kráse rozličnosti ľudí  a o silných stránkach člověka (len v aj)

            https://www.youtube.com/watch?v=BdQRECe37K0#t=22

            3. Čo líši úspešných od neúspěšných ľudí? Čo je tým kľúčom? (titulky cz)

            https://www.ted.com/playlists/158/graduation_now_what

             

            Vlastná aktivita

            Nezabúdajte, že šťastie neprichádza samo. Buďte aktívni. V prípade, že pokračujete ďalej v štúdiu, využite čas prázdnin aj na získavanie pracovných skúseností. Hľadajte si brigády, pokúšajte sa čo najviac priblížiť svojmu povolaniu snov.  Ak sa to nedá, nevadí. Každá pracovná skúsenosť je veľmi veľká devíza do budúcnosti. Zistíte svoje hranice, možnosti, obmedzenia, otvoria sa  Vám nové príležitosti. Skúšajte, nebojte sa!

            - http://www.brigada.sk/

            - http://www.profesia.sk/brigady/

            Pracujte na sebe! Zdokonaľujte sa!

            Pracovný trh, ako aj samotný život je dnes veľmi rýchly. Všetko sa neustále mení. Mimoriadne dôležitá je flexibilita, schopnosť - rýchlo sa prispôsobiť, odhodlanie, oddanosť, pozitívne sebahodnotenie (mať sa rád), motivácia, entuziazmus, spoľahlivosť, schopnosť pracovať pod tlakom, osobná prezentácia, čestnosť a vyrovnanosť osobnosti. Ako na to? Učte sa, načúvajte, majte oči a srdce otvorené.

            http://www.successacademy.sk/

            http://www.corobim.sk/

            Hľadám prácu!

            Niekedy to nie je to ľahké ale nevzdávajte sa! Ste mladí, s obrovskými možnosťami a príležitosťami. Hľadajte, skúšajte, zisťujte kto vlastne ste, čo Vás baví. Pýtajte sa, buďte aktívni. Nezabúdajte byť zodpovední. Vždy kombinujte rozum a srdce. A šťastný život si Vás nájde.

            https://www.istp.sk/

            http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/hladam-pracu/absolvent/40394

            http://www.grafton.sk

             

            Vypracovala: Mgr. Kornélia Ďuríková

            Zdroje:

            1. A. Slezáčková (2012): Prúvodce pozitivní psychologií, Grada Publishing, Praha
            2. M. E.P. Seligman (2011): "Flourish”: A Visionary New Understanding of Happiness and Well-Being" , Free Press

             


             

            Čo s koncoročným vysvedčením?

             

            Prekvapilo Vás vysvedčenie? Čo robiť, ak zrazu vidíte, že je to úplne

            inak ako dieťa tvrdilo?

            Čítajte rady školskej psychologičky!

             

             


            Prvá pomoc maturantom

             

            Zmaturované, oslávené .....a čo ďalej?

            Tu je náš balíček prvej pomoci.

             


            Kariérové poradenstvo

            Čítajte viac o kariérovom poradenstve tu.

             


            Prečítajte si tipy a rady v novom seriáli o prevencii na internete - Deti v sieti:

            Deti v sieti - časť 1. (NETOLERANCIA NA INTERNETE)

            Deti v sieti - časť 2. (HRY A GAMBLING)

            Deti v sieti - časť 3. (KYBERŠIKANA)    

             
             
            Odporúčame si pozrieť aj videá:
             
             
             
             

             

             

             


             

            Pri príležitosti "Týždňa boja proti drogám" naša pani psychologička pripravila pre Vás zopár zaujímavých článkov. Pohodlne sa usaďte a čítajte:

            Niečo pre deti:

            Ako sa devastuje mozog

            Čo by som mal vedieť o drogách

            Marihuana a psychické problémy

            Pribúdajú pacienti, ktorých zradila marihuana

             

            Niečo pre rodičov:

            Pravidlo 3P - rodičia a drogová prevencia

            Vývinové obdobia a prevencia drôg

            30 rád rodičom

            Prvý krok - kde hľadaj pomoc


             


            Zaujímavé pomôcky pre všetkých žiakov bez ohľadu na vek:

            1. Abeceda správneho učenia sa

            2. Aký mám učebný štýl

            3. Jednoduchý test na určenie učebného štýlu

             


            Ako zvládnuť zlé vysvedčenie

            Tresty cez prázdniny, či bitka za zlé vysvedčenie nič nevyriešia. Dieťa sa bude do seba iba uzatvárať, bude cítiť ublíženie a bude hľadať iné únikové cesty ako vyriešiť svoje problémy.

            Nezabúdajme na to, že rodina, by mala byť oporou deťom nielen v dobrých ale aj zlých chvíľach. Deti by mali cítiť istotu a dôveru v rodičov aj kritických chvíľach. Nič iné pre nich nemá takú hodnotu ako rodina. A je jedno či ide o malého žiačika alebo

             

            o sebavedomého teenagera. Pochopenie v rodine sa cení najviac.

            Sklamanie áno, teror nie

            V prípade, že sme sklamaní z vysvedčenia, je na mieste vyjadriť ho. Avšak skôr ako trestanie, zamyslite sa spoločne s dieťaťom nad budúcimi zlepšeniami a príčinami zlyhania. Dohodnime sa na nových prístupoch od budúceho školského roku. Prázdniny ale nechajme deťom, užiť si.

             

            7 x o vysvedčení

            1. Neprehliadnite zlepšenia v známkach  a vyzdvihnite ich.
            2. Je na mieste vyjadriť sklamanie z vysvedčenia – dohodnite sa na nových prístupoch od budúceho školského roku.
            3. Všímajte si nielen známky ale aj snahu či zmeny v správaní.
            4. Spomeňte si na „staré časy“, keď ste stáli na druhej strane barikády a cesta domov s vysvedčením trvala dvakrát dlhšie ako zvyčajne.
            5. Nezabudnite na to, že známky sú častokrát len vrcholom ľadovca, pod ktorým sa môžu ukrývať mnohé iné problémy.
            6. Vysvedčenie by nemalo byť v konečnom dôsledku prekvapením.
            7. Zlý prospech ešte nemusí znamenať neúspech v živote.